Roma Principatus Dönemi (M.Ö. 27-M.S. 284) Bithynia eyaleti valileri (prosopografik bir inceleme)
The governors of the Bithynia province of rome during the period of Principatus (27 b.c.-284 a.d) (a prosopographic study)
  1. Tez No: 218273
  2. Yazar: KAMİL DOĞANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Prosopografik bir inceleme olan bu tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümün konusu kullanılan epigrafik, nümizmatik ve edebi kaynaklardır. İkinci bölümde ortaya çıkışından itibaren ?provincia? sistemi incelenmiştir. Augustus'un bu sistemde yaptığı köklü değişiklikler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu bağlamda eyaletlerdeki Romalı yöneticiler hakkında da genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde son Bithynia kralı Nicomedes IV'in ölümü ve krallığını vasiyetle Roma'ya bırakmasıyla ortaya çıkan gelişmelere değinilmiştir. Bithynia'nın Roma eyaleti olarak organize edilmesi de bu bölüm içinde anlatılmıştır. Bithynia önce Senato eyaleti olarak düzenlenmiş, Augustus'un eyaletleri kendisi ve Senato arasında paylaştırmasından sonra da Senato'ya ait bir eyalet olarak kalmıştır. Ancak daha sonraki imparatorlar doğu sınırındaki istikrarsızlık dönemlerinde Bithynia eyaletinin yönetimini Senatodan alarak kendi atadıkları legatus'larına devretmişlerdir. Buradaki amaç askeri birliklerin geçiş rotası üzerinde bulunan eyaleti lojistik bir merkez haline getirmekti. Özellikle M.S. 2. yüzyılın ikinci yarısından itibaren doğudaki Parth tehlikesinin artması neticesinde M.S. ca. 165'den itibaren Bithynia eyaleti kalıcı olarak imparator eyaleti yapılmış ve imparatorun atadığı legatus Augusti pro praetore'ler tarafından yönetilmeye başlanmıştır. Dördüncü bölümde Bithynia eyaletindeki civitates'ler ele alınmıştır. Beşinci bölümde eyalette görev yapmış olan valiler prosopografik bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Bu bağlamda valilerin Bithynia eyaletinde göreve başlamadan önceki ve buradaki görevlerini tamamladıktan sonraki cursus honorum'larına da kaynakların elverdiği ölçüde değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis standing as a prosopographic research; consists of five main parts. The literary, numismatic and the epigraphic sources constitute the first part, whereas the historical path the ?provincial? system had been following subsequent to its construction is examined through the second part. Not only, the deep alterations Augustus applied by Augustus to this system is discussed in this part, but also within a parallel context, general knowledge about the Roman governors in the province is presented. The third chapter of the study is dedicated to the death of the Nicomedes IV, the last king of Bithynia, and the advancing events after his decisions in the testament leaving the directive initiatives of the kingdom to the Romans. The organization of Bithynia as a Roman province is also discussed within this chapter. Bithynia is firstly accepted as a province of the senate and maintained this position even after the decision of Augustus about splitting of the provinces between him and the senate. But, the latter emperors transferred the ruling authority of the province from the senate to the ?legatus?s? appointed by them, during the periods of instability in the eastern border of the empire. The aim for this application was to shape the province; standing upon the transition routes of the military troops; up as a logistic center. Especially, as a result of the increasing Parth threat through the east following the second half of the 2nd century A.D., on 165 A.C. ca. Bithynia was approved as a permanent province of the emperor and had been started to be directed by the ? legatus Augusti pro praetore?s? appointed by the emperor itself. In the fourth chapter, the ?civitates? in the province of Bithynia are discussed, whereas in the fifth chapter the governors who had directed the province are concentrated with a prospographic point of view. In this sense, the ?cursus honorums? of the governors prior and latter to their duty in the province of Bithynia are referred to within the adequacy of the sources.