Birleşme ve satın almalar yoluyla değer yaratımı
Value creation through mergers and acquisitions
  1. Tez No: 218282
  2. Yazar: AYDIN ÖZTUNALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Şirket birleşmeleri çalışanlardan hissedarlara, sosyal çevreden rakiplere kadar çok çeşitli kesimleri etkiler. Birleşen şirketlerin hissedarları açısından bu etki değer yaratılması, değer tahribatı veya değerin korunması şeklinde olabilir. Birleşme işlemlerinin hissedar değerine etkisi tarafların hisse fiyatlarındaki hareketlerin değerlendirilmesiyle ölçülebilir. Ekonomik gerekeçeleri olan işlemler, piyasa tarafından pozitif algılanabilir. Bu durum, ilgili hisse fiyatlarında nispi yukarı hareketlere yol açar. Son yıllarda gerçekleşen işlemlerde, hedef şirketler için yüksek primler ödenmesi, alıcı şirketler için değer kayıplarına, hedef şirket hissedarları için ise değer yaratılmasına yol açmıştır.Türkiye'de şirket birleşmelerinin son yıllara kadar az sayıda gerçekleşmesi ve veri teminindeki sıkıntılar, bu alandaki akademik çalışmaların sınırlı sayıda kalmasına neden olmuştur. Bu çalışmayla, bu alandaki literatüre bir ölçü de olsa katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Çalışmada, 2000 ? 2007 döneminde Türkiye'de gerçekleşen 116 şirket birleşmesinin gelir etkisi ve buna etki eden unsurlar incelenmiştir. Sonuçta birleşme duyuruları ile işlemin kamuoyuna duyurulduğu tarih öncesinde, hedef şirket hissedarlarının servetlerinde önemli pozitif kümülatif anormal getiriler tespit edilmiştir. Bu getirilerin bazı olay pencerelerinde istatistiksel anlamlılığı bulunmaktadır. Satın alan şirketler için ulaşılan bulguların istatistiksel anlamlılığı yoktur. Çalışmada ayrıca, birleşme işlemlerine ilişkin iki unsurun (işlemin uluslararası olması ve tarafların ilgili pazarlarda faaliyet göstermesi) değere etkisi değerlendirilmiştir. Buna göre hedef şirketler bakımından, satın alan şirketlerin yatay ya da dikey boyutta ilgili pazarlarda faaliyet göstermesinin değere pozitif etki ettiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
From employees to shareholders, from social environment to competitors, corporate mergers have effects on so many sides. In terms of shareholders of merging parties, those effects might be as value creation, value destruction or value conserved. The effects of mergers on shareholder value can be measured by examining share price movements of merging parties. Deals which have economic reasons can be perceived positively by the markets. This may cause relative upward movements of the share prices. Because of the high acquisition premiums paid in recent deals, target shareholders have gained whereas bidding firm shareholders have lost.Academic studies on mergers have been relatively few in Turkey, mainly because of limited number of deals and problems in data collection. With this study, it is aimed to make some contributions to academic literature in this topic. In the study, wealth effect of mergers and the effects of that have been investigated for 116 deals announced in between 2000-2007. It is found that before the announcement date (for some event windows), target firms shareholders gain positive cumulative abnormal returns, whereas outcomes of acquiring firms shareholders? are found statistically insignificant. Moreover, two features of the deals (being international and related merger) have been investigated to find out whether they have effect on wealth created. As a result, it is found that being in related markets affects the wealth positively for target firm shareholders.