Kredi sigortası
Credit insurance
- Tez No: 218281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR YONGALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
Bugün, kredi işletmeler tarafından geniş bir şekilde kullanılmaktadır. Çoğu işletme ürettikleri mal ve hizmetleri kredili olarak satmakta veya temin etmektedir. Yani mal teslimi veya hizmet temini hemen yapılmasına rağmen, bedel sonraki bir zamanda ödenmektedir. Ancak her bir kredi borcu, borçluların (alıcı) acziyetinden dolayı borçların tahsil edilmemesi riskini de taşır. Aslında alacaklıları bu tehlikeden koruma amacını güden çeşitli yollar vardır ki bunlardan birisi de sigorta yaptırmaktır.Kredi sigortası borçlunun ödememesine karşı işletmenin alacaklarını korur. Kredi sigortasının en yaygın türleri ise dahilî ve ihracat kredi sigortalarıdır. Bu Tezin konusu ise dahilî kredi sigortasıdır.Anglo-Sakson sisteminde, Almanyanın aksine sigortalı da sigorta ettiren de sadece alacaklıdır. Bu sigorta ile güvence altına alınan riskler ise borçlunun acziyeti ve vadede ödememe durumudur. Bizim ülkemizde hem Türk Ticaret Kanunu hem Kredi Sigortası Genel Koşulları tarafından sadece acziyet rizikosu düzenlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, credit is used widely by enterprises. Many enterprises extend credit terms to their buyers, which means that the product may be delivered or service may be performed, and then payment made some time later. But, each credit obligation involves the risk that debts are not collected due to insolvency of debtors (buyers). Actually, there are numerous ways in order to protect creditors from danger. One of these ways is insurance too.Credit insurance covers receivables of enterprises againsts nonpayment of debtor. The most common types of credit insurance are domestic credit and export credit insurance. Subject of thesis is domestic credit insurance which concerns domestic receivables.Insured and who made insurance contract is creditor in Anglo-Sakson system contrary to Germany. Risks covered by insurance conctact are insolvency and protrected defaults of buyer. In our county, both Turkish Commercial Code and General Provisions of Credit Insurance arranged only insolvency risk.