Türk ve Kazak Hukukunda motorlu taşıt zorunlu mali sorumluluk sigortası
Obligatory financial liability insurance for motor vehicles in Turkish and Kazakh Law
  1. Tez No: 218292
  2. Yazar: MAKHTABAR KADYROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tez, bir yandan Türk Hukuku'nda yarım asırlık geçmişi olan, Kazak Hukuku'nda ise yeni düzenleme altına alınmış olan bu sigorta türünde olan boşlukları doldurmak, diğer yandan ise yeni gelişmekte olan Kazak Hukuku'nu Türk Hukuk camiasına ve uygulamaya tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır. İki bölüm halinde incelen Türk ve Kaza Hukukunda Motorlu Taşıt Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, Türk Hukuku'nda motorlu taşıt zorunlu malî sorumluluk sigortası ile ilgili genel bilgiler, motorlu taşıt işletenin hukuki sorumluluğu, motorlu taşıt zorunlu mali sorumluluk sigortası ile sağlanan teminat, tarafların yükümlülükleri ve külfetleri ve Karayolu Trafik Garanti Sigortası Hesabı konuları incelenmiştir. Ayrıca Kazak Hukuku'nda motorlu taşıt zorunlu medeni sorumluluk sigortası ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu vesile ile bu sorumluluk sigortasının tarihi gelişimine ve yasal düzenlemelerden bahsedilmiştir. Ayrıca motorlu taşıt işletenin hukuki sorumluluğu, motorlu taşıt zorunlu medeni sorumluluk sigortası ile sağlanan teminat, tarafların yükümlülükleri ve külfetleri, Sigorta Ödemeleri Garanti Fonu konuları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to fulfill deficiencies of such insurance type which has a half century history in the Turkish Law but it has been recently regulated under the Kazakh Law on one hand and to introduce the Kazakh Law in progress to community of the Turkish Law and current practice on other hand. Obligatory Financial Liability Insurance for Motor Vehicles in the Turkish and Kazakh Law that was studied in two parts include general information on obligatory financial liability insurance for motor vehicles in the Turkish Law, legal liability of motor vehicle?s operator, assurance provided by obligatory financial liability insurance for motor vehicles, obligations and tasks of parties and the Highways Traffic Guarantee Insurance Account issues. Moreover, there is general information on obligatory civil liability insurance for motor vehicles in the Kazakh Law. Meanwhile, there was mentioned about historical progress and legal regulations for this liability insurance. Furthermore, it includes issues on legal liability of motor vehicle?s operator, assurance provided by obligatory civil liability insurance for motor vehicles, obligations and tasks of parties and the Insurance Payments Guarantee Fund.