Avrupa'da ve İtalya'da dekadantizm
Decadentism in Europe and in Italy
  1. Tez No: 218301
  2. Yazar: ASLI BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ALEMDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalısmanın amacı, XIX. yüzyılın sonları ve XX. yüzyılın basında Avrupa'da ortaya çıkan ve kendinden sonraki Ermetizm, Futurizm, Kübizm, zlenimcilik, Varolusçuluk, Dadaizm, Sürrealizm, Postmodernizm akımlarına ön ayak olan Dekadantizm akımının özellikle edebi yönünü incelemektir. Tezin arastırma asamasında, akımın ortaya çıktıgı dönemde ve öncesinde yasanan tarihi, sosyal, siyasi ve ekonomik gelismelerden yola çıkılmıs ve bu gelismelerin yarattıgı yeni düsüncelerin temsilcileri incelenmistir. Dönemin sanatçılarını etkileyen, özellikle Nietzche'nin üstinsan miti, Freud'un psikanalizi, bilinçaltı ve Bergson'ın Sezgicilik kavramları arastırılmıstır. Çalısmada ayrıca Dekadantizm akımının Avrupa'daki yansımaları da ele alınmıstır. Fransız siirinde Dekadantizm'in öncüsü, Sembolizm'in babası sayılan Baudelaire'in imgelemi, siirlerinin yapısı açıklanmıstır. ngiliz Edebiyatı'nda ise Victoria Dönemi'ne ragmen farklı bir yasam tarzı sergileyen Estetizm'in savunucusu Oscar Wilde ve yapıtları ele alınmıstır. talyan Edebiyatı ile ilgili arastırmaların da yapıldıgı tezde, D'Annunzio'nun üstinsan mitinin, dogaya bakısının, siirlerindeki müzikalliginin, Pascoli'nin çocukluk ve yuva kavramının, Fogazzaro'nun Aziz figürünün, kiliseyi modernlestirme çabalarının talyan Edebiyatı'nda görülen yenilikler oldugu saptanmıstır. Ayrıca Avrupa'da belirli bir üne sahip Svevo ve Pirandello'nun psikanaliz, bilinçaltı, görecelik, 'ben', kimlik kargasası gibi kavramları, yapıtları aracılıgıyla anlatılmaya çalısılmıstır. Yapılan arastırma sonucunda elde edilen bilgiler dogrultusunda her yeni dogan akımın bir önceki akıma tepki olarak ortaya çıktıgı ve kendini yeniledigi sonucuna ulasılmıstır. Dekadantizm akımının da Pozitivizm akımına tepki olarak ortaya çıktıgı ve hep yeni arayısların içerisinde oldugu görülmüstür.Çalısmada Dekadantizm akımı, akımdan etkilenen yazarlar, yazarların yapıtları ve akımı etkileyen görüsleri kapsayan yerli, yabancı kaynak taraması ve arastırma ve incelemeler yapılmıstır. Bunun sonucunda elde edilen bilgiler, kronolojik sıraya göre derlenmeye çalısılmıstır..
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to particularly examine the literary aspects of Decadentism Movement, which emerged in Europe in late 19th and early 20th centuries and paved the way for subsequent Hermetism, Futurism, Kübism, Impressionism, Existenzialism, Dadaism, Sürrealism, Postmodernism movements. For the research phase of the thesis, the social, political and economic developments in the era when the movement emerged as well as those before that era were examined and the representatives of new thoughts that were generated by these developments were studied. Among the ideas that influenced the artists of the era, the study particularly focused on Nietzsche?s Übermensch myth, Freud?s psychoanalysis and alter ego and Bergson?s intuitionism concepts. The study also analyzed the reflections of Decadentism movement in Europe. The imagination and the structure of poems written by Baudelaire, who is accepted as the pioneer of Decadentism in French poetry and the father of Symbolism, were explained. Regarding the English literature, Oscar Wilde, who is a follower of Aestheticism that defend a different lifestyle despite the Victorian era, and his works were analyzed. Including analyses about the Italian literature, the study argued that D?Annunzio?s superman myth, his approach to the nature and the musicality of his poetry, as well as Pascoli?s childhood and home concepts and Fogazzaro?s Saint figure and attempts to modernize the church are the innovations in the Italian literature. Additionally, the study also attempted to explain the concepts of psychoanalysis, alter ego, relativity, ?I,? identity crisis in the works of Svevo and Pirandello, whose works are known in Europe. In line with the conclusions drawn from these analyses, the main thesis of the book is that all the new movements emerge as a reaction to the previous one and renew itselfaccordingly. Similarly, the Decadentism movement emerged as a reaction to the Positivism movement and always sought to find something fresh. The study examined the Decadentism movement through the authors who followed the movement, the works of these authors and research of Turkish and foreign resources that cover the views influencing the movement. The informatıons which had been taken, were compiled in chronological order.