İspanya ve İtalya'da bölgesel yönetimlerin Avrupa Birliği'ne giriş ile yaşadıkları siyasî ve idari değişimler
Regi̇onal government in Spai̇n and Italy the political and administrative changes wi̇th the entry into the European Union gobi̇erno regi̇onal en espana e Italia cambios politicos y administrativos con la entrada en la uni̇on europea
  1. Tez No: 428577
  2. Yazar: MARİA VİCTORİA GALVEZ FRUTOS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
İtalya ve İspanya tarih boyunca topraklarında siyasî, ekonomik, sosyal ve kültürel gerçeklere ev sahipliği yapmıştır. Bu unsur, demokratik devletlerin kurulması sürecinde mülkî örgütlenme tanımının çerçevesini çizmiştir. Bu sayede hem İspanya'da hem de İtalya'da diktatörlüklerin ardından, farklı grupların arasındaki anlaşma ve barışın bir getirisi olarak birleşik bölgesel devlet modelinde karar kılınmıştır. Her iki ülkede de kabul gören bu seçenek ayrılıkçı federalist eğilimlerle merkeziyetçi eğilimler arasında bir orta yol olmuştur. Aynı şekilde iki anayasada da bölgesel bir devletin varlığı açıkça tanımlanmamıştır. Buna mukabil her iki metinde ele alınan birlik ve özerklik esasları, Anayasa Mahkemesi'nin daha sonraki öğretisi ile birlikte yorumlandığında bu şekilde bir toprak düzenlemesinin tanımlandığını gösterir.“İtalyan Bölgesel Sistemi”,“İspanya Özerk Topluluları Sistemi”'ne göre daha yavaş gelişmiştir. Bunun nedeni, İtalyan Devlet devrimi daha çok kuzey bölgelerinin ekonomik çıkarlarını tatmin etme amacıyla bağlantılı olarak gerçekleşmişken İspanyol Devleti devrimi, Katalan ve Bask milliyetçiliğinin talepleriyle yakından bağlantılı olarak gerçekleşmiştir. Böylece, İspanya'daki Özerk Toplulukların siyasî-idari örgütlenme modeli ile İtalya'da kurulan bölgeler modelinin birbirine oldukça benzemesine rağmen İspanyol Bölgesel Yönetimi daha yüksek adem-i merkeziyetçiliğe sahiptir ki bu devletin merkezi gücünün azaltıp, yerel yönetimlerin yetkisinin daha çok arttırıldığı anlamına gelmektedir. Bu tezin hazırlanmasındaki ana amaç“İspanya ve İtalya'daki bölgesel yönetimlerin Avrupa Birliği'ne girişte yaşadıkları siyasî ve idari değişimleri”araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Italy and Spain throughout history have hosted in their territories different political, social, economic and cultural realities. This aspect determined the course of their territorial organization at the time when their democratic states were created. Thus, both in Spain and in Italy, at the end of their periods of dictatorship, and as a result of consensus and agreement among different groups, a compound regional State was chosen. In both countries, this decision represents an intermediate position between a separatist federalist tendency and a centralist one. Likewise, neither constitutions clearly defined the existence of a regional state. However, the joint interpretation of the principles of unity and autonomy contained in both texts and the later judicial pronouncements of the Constitutional Court, lead to the development of a clearer interpretation of these models of territorial organization. The Italian Regional State has developed much more slowly than the Spanish State of Autonomous Communities. This has happened because the evolution of the Spanish Regional State has been closely linked to the demands of Catalan and Basque nationalism while the evolution of the Italian Regional State has been more closely linked to satisfying, especially the economic interests of the northern regions. Thus, even though the administrative and political organizations of the Spanish State are very similar to those of the Italian State, the Spanish State has achieved a greater degree of decentralization. This thesis aims to study the models of Spanish and Italian territorial organization as well as the Political and Administrative changes experienced in both regional States as a result of their entry into the European Union.