Polis halk ilişkisi bağlamında Ankara ilinde karakollarda çalışan rütbeli personelin rolü
The role of eminent staff working at police stations in Ankara province in context of police and comminty relation
- Tez No: 218306
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Halkla ilişkiler uygulamaları ile yönetimler, halkın bilgi ve aydınlanma gereksinimini karşılayabilmekte, onların tepkilerini öğrenerek kendi eylem ve işlemlerine yön verebilmektedirler. Bununla birlikte kamu düzeninin sağlanması ve bu düzenin korunması görevi, toplum hayatındaki yeri açısından büyük öneme sahip bir kamu hizmetidir. Güvenlik ihtiyacının karşılanması devletin en temel sorumlulukları arasında yer almaktadır. Devletin sahip olduğu bu sorumluluklar arasında yer alan suçun önlenmesi ve kovuşturulması görevi polise verilmiştir. Bu görev de halkın tepkileriyle şekillenecektir. Bütün toplumlarda polis, güvenliğin ve kamu düzeninin sağlanması gibi sorumlulukları ile sosyal yapının bütünleyici bir parçasıdır. İşte bu noktada polis-halk işbirliğine ve bütünleşmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Modern polis teşkilatları sorunlarının nedenlerini öncelikle yönetimde ve yöneticilerde aramakta ve onların nasıl daha etkili hale getirilebileceğinin yollarını aramaktadırlar. Günün değişimlerini takip edecek, teşkilatına şekil ve yön verecek, kurumunun hizmet kalitesini belirleyecek, kurumunu zor durumlardan, uzun ve kısa vadeli krizlerden kurtaracak yine o kurumun yöneticilerinden başkaları değildir.
Özet (Çeviri)
By means of Public Relations Applications, authorities can be informed about the reactions and opinions of the public. These reactions and opinions are the guidelines of the behaviours of the authorities. Providing the public order is the most important public service. The most important responsibility of the governments is providing the public order. For this reason, public relations is the main point of the public order solutions. The main problem of the police organisations is to find contemporary solutions to provide public order and cope with the crime. Public relations applications are key for the success in providing public order.