Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8. maddesi ışığında telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi
Intercepting of telecommunication by means of article 8 of European Convention on Human Rights
  1. Tez No: 218307
  2. Yazar: YUNUS HEPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada 5271, 2259, 2803 ve 2937 sayılı yasalarda düzenlenen telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi tedbirinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarında ortaya konulan ölçütlere uygunluğu incelenmiştir. Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi tedbiri başta özel hayat hakkı olmak üzere pek çok hakkı ihlal eden bir ceza muhakemesi tedbiridir. Bu nedenle ilk önce iletişimin denetlenmesi bağlamında özel hayat hakkının anlamı incelenmiş, daha sonra yeni yasal düzenlemelerin AİHS ve AİHM içtihatlarına uyumsuz yanları ele alınmıştır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, telekomünikasyon, iletişimin denetlenmesi, özel hayat.
Özet (Çeviri)
In this thesis, `intercepting of telecommunication?, which legislated in the laws numbered as 5271, 2259, 2803 and 2937, has been studied in view of the European Convention on Human Rights and the verdicts of European Court of Human Rights. Intercepting of telecommunication is one of the precautions of criminal investigation law, which connected with human rights, especially right to privacy. Therefore, in this thesis; first the contents of right to privacy have been studied. Then, the legislative contradictions against the European Convention on Human Rights and the verdicts of European Court of Human Rights have been studied. The European Convention on Human Rights, European Court of Human Rights, telecommunication, intercepting of telecommunication, rigt to privacy.