Avrupa Birliği'nde Çevre Hukukunun gelişimi
The development of the European Union's Environmental Law
  1. Tez No: 218305
  2. Yazar: NEŞVE BURCU ONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tez giriş ve sonuç bölümleri dışında iki ana bölümden oluşmaktadır. Tezde; Avrupa Birliği'nin gelişmiş, özgün çevre hukukunun kronolojik ve sistematik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Tezde disiplinlerarası yaklaşım kullanılmıştır. Birinci bölümde; Avrupa Bütünleşmesi'nde çevre hukukunun oluşumunu hazırlayan koşullar, Birliğin çevre hukukunun hedef ve ilkeleri, Avrupa Birliği'nin çevre hukukunun kaynakları ve kaynakların etkili biçimde uygulanması incelenmiştir. Birliğin çevre hukukunun kaynakları birincil hukuk kaynakları, ikincil hukuk kaynakları ve kendine özgü hukuk kaynakları olarak üç kısma ayrılmıştır. Birliğin çevre hukukunun birincil hukuk kaynakları olan ilk Antlaşmalar, Avrupa Tek Senedi, Maastricht Antlaşması, Amsterdam Antlaşması, Nice Antlaşması sistematik ve kronolojik olarak anlatılmıştır. Daha sonra Birliğin çevre hukukunun ikincil hukuk kaynakları olan tüzükler, direktifler, kararlar, tavsiye ve görüşler, uluslararası antlaşmalar açıklanmış; Birliğin çevre hukuku açısından en önemli ikincil hukuk kaynağı olan direktifler üzerinde önemle durulmuştur. Ardından Birliğin kendine özgü hukuk kaynağı olan çevre eylem programları anlatılmış; günümüze kadar çıkarılan altı çevre eylem programı kronolojik olarak incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde; Birliğin çevre hukukunun yargısal mekanizması ve çevre hukukundaki rolü incelenmiştir. Bu kapsamda; Adalet Divanı'nın ve İlk Derece Mahkemesi'nin işleyişi, uygulanan usul, çevre hukukundaki rolü, Avrupa Ekonomik Topluluğu Antlaşmasına göre bireylerin, üye ülkelerin ve organların dava açma yetkileri, Adalet Divanı'nın münhasır yetkisine giren dava türleri anlatılmıştır. Daha sonra Adalet Divanı' nın kararları ilk dönem kararları, Tek Senet sonrası kararları, Maastricht Antlaşması sonrası kararları olarak dönemlere ayrılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two main parts outside introduction and conclusion parts. Chronological and systematic examination of advanced and original environmental law of the European Union is the aim of this thesis. Interdiciplinary approach had used in our thesis. In the first main part the conditions that have prepaired the formation of environmental law of the European integration, targets and principles of the EU environmental law, sources of the EU and effective implementation of these sources were considered in this thesis. The sources of EU environmental law were divided into three parts as primary, secondary and original sources. First conventions, Final Act, Maastricht Convention Amsterdam Convention, Nice Convention that have been the primary sources of EU environmental law were examined in our thesis. Then the secondary sources such as regulations, directives, decisions, recommendations were viewed in this thesis. Particularly, Directives were examined in detail. Environmental Action Programmes which have been the original sources of EU were considered in detail. Six Environmental Action Programmes were viewed as chronological in our thesis. In the second main part, EU judicial mechanism were examined in detail. Processing of European Court of Justice and First Instance , its method and role in EU environmental law, litigation authority of individuals and member countries, the types of cases were examined in the second part of this thesis. EU Court of Justice decisions were viewed dividing periods as first period decisions, decisions after Final Act and decisions after Maastricht Convention in our thesis.