Meslek liselerinde öğrenci ve öğretmenlerin toplumsal cinsiyet algıları ve davranışları
Gender perceptions and behaviours of teachers and students in vocational high schools
  1. Tez No: 218314
  2. Yazar: GÜLŞEN YILDIZ KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Cinsiyet biyolojik, toplumsal cinsiyet ise kültürel bir olgudur. Bu nedenle cinsiyet değiştirilemez. Ancak toplumsal cinsiyet değiştirilebilir ve farklı toplumlarda değişiklikler gösterir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yaratılmasında, toplumsal normların etkisi olduğu kadar ataerkil sistemin de oldukça büyük katkısı vardır.Dinler de ataerkil ideolojiyi yaratıp devamını sağlamakta oldukça önemli rol oynamıştır. Eğitim, bir ülkenin temel kurumlarından birisi olduğundan ve diğer bazı kurumlarla da etkileşim içinde bulunduğundan dolayı, ?eğitimde cinsiyetçilik? de çok boyutlu bir sorun olarak görülmektedir.Tüm iktidar ilişkilerinin yeniden üretimini sağlayan eğitim ve okul cinsiyete dayalı eşitsizliklerin de yeniden üretimini sağlamaktadır.Okullarda idareci, öğretmen, gizli müfredat ve müfredat programları ve ders kitaplarıyla gelecek kuşaklara bilgi ve beceriler aktarılırken toplumsal cinsiyet rolleri de aktarılmaktadır.Bu çalışmada meslek liselerindeki toplumsal cinsiyet rolleri incelenmiştir. meslek liselerindeki öğrencilerin çoğu erkektir ve sosyo-kültürel ve ekonomik seviyenin oldukça altlarda olduğu ailelerden gelmektedir. Bu okullarda öğretmenlik yapan kişiler yine bu okullardan mezundurlar. Dolayısıyla bu çalışma, buradan mezun olup öğretmenliğe başlayan kişilerin toplumsal cinsiyet kurallarını ne denli içselleştirdiklerini ve toplumun küçük fakat önemli bir eğitim kurumu olan meslek liselerinde cinsiyet eşitsizliğinin sürekli yeniden üretildiğini göz önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
Sex is a biological but gender is a cultural fact. So sex can not be changed. On the other hand gender can be changed and it shows differences in different societies. In the creation of unequality of gender, patriarchal system has got quite much effect as the social norms.Religions also play an important role in the creation and continuation of patriarchal ideology.Education is one of the basic instutions in a country and it is in an interaction with some other instutions. So sexism in education seems to be a multidimensional problem.Education and school which provide the reproduction of all power relations also provide the reproduction of unequalities based on gender.In schools while information and abilities are being transferred by directors, teachers, hidden curriculum and course books also the gender roles are being transferred.In my study, gender roles in vocational high schools have been researched. In vocational high schools, most of the population of the schools are constituted by males. Students mostly come from families those take part in low levels considering sociocultural and economical features. The study aims to display how the students who have been graduated from these schools and started to work as teachers internalize gender rules and so how gender unequality is being reproduced continuously within the vocational high schools which form a small but important part in society.