Magazin basınında 'anne' imgesi ve 'annelik' : 'Kelebek' magazin eki üzerine bir inceleme
The mother image in media and 'motherhood': A research on 'Kelebek' the supplement magazine newspaper
  1. Tez No: 218325
  2. Yazar: GÜLAY UZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GENCEL BEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında bir magazin dergisi tarzında işlenen Hürriyet Gazetesi Kelebek adlı eki, yayınlandığı ilk yıldan (1968) günümüze kadar süren dönem içerisinde yayınlanan haberlerde, yazılarda, röportajlarda ?annelik? imgesinin nasıl inşa edildiği irdelenmeye çalışılmıştır. Mayıs ayı ikinci haftası ?Anneler Günü? olması sebebiyle tercih edilmiştir. Anneler Gününe özgül olmayan konu ve tartışmaları da düşünerek tesadüfi bir ay olarak Aralık ayı da çalışma kapsamına alınmıştır.Medya cinsiyet eşitsizliğinin yeniden üretildiği bir alandır. Annelik de cinsiyet eşitsizliğinin yaşandığı en temel alanlardan biridir. Kelebek eki ?annelik? temsili yaparken; topluma sunduğu annelik modelleri ile cinsiyet eşitsizliğinin yeniden üretimine katkıda bulunmaktadır. Türk toplumunun değişimine paralel bir çizgide konulara yer veren Kelebek eki toplum içerisinde yaşayan ünlü olmayan annelere ve onların yaşadığı sorunlara, sıkıntılara, mutluluklara hiç yer ayırmamakta; annelik temsilini ünlü annelerle sınırlı tutmaktadır. Kelebek eki sayfaları incelendikten sonra altı başlık altında (Bir Magazin Eki Olarak Kelebek, Kelebek Eki ve ?Anne? İmgesi, Kelebek Eki ve Anne-Çocuk İlişkisi, Toplumsal Dönüşümün ?Anne? İmgesine Yansımaları, Ünlü Anneler ve Çocukları, Modern Anne İmgesi) Kelebek ekinde ?Anne? imgesinin nasıl tasavvur edildiği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis research on Kelebek ?the supplement magazine newspaper? the magazine issue of Hürriyet was analysed with regards to how it has been representing the image of motherhood and its foundations within the news, articles, interviews since 1968, the first year it was published. The sample of this thesis was chosen as May, as the ?Mother?s Day? is in the second week of this month. In order to gather alternative themes and discussions from a regular time of the year (not Mother?s Day), the period of December was also included in the analysis.Media is a field where sexual discrimination is reproduced. Motherhood is also a field where sexual discrimination is lived. Kelebek has been reproducing such discrimination with the motherhood models it publishes, while aiming to represent motherhood. The newspaper, which keeps its intent parallel to the change in the Turkish society, does not study the obscure mothers, their problems, concerns and joys, but limits the representation of motherhood by only looking in to famous mothers. After studying the magazine supplement, the discussion of motherhood in this newspaper was analysed under the six headlines (like Kelebek as a Supplementery Newsletter, Kelebek and ?Motherhood? Image, Kelebek and Mother-Kids Relationship, The Effects of Changes of Society on Mothers, Popular Mothers and Their Kids, Modern Mother Image)