Kutbeddin Razi'nin hayatı, eserleri ve felsefi görüşleri
Kutb Al- D?n Al-Razi?s Life, Works And Philosophical Opions
- Tez No: 218327
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Felsefe, Philosophy
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
 - Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu tezde Kutbeddin Razi'nin hayatı, hocaları, eserleri ve İşarat geleneği bağlamında onun varlık, illet ve Vacibu'l-Vücud konuları hakkındaki felsefi görüşlerini inceledim. Tez, giriş, iki bölüm ve sonuçtan meydana gelmektedir.Girişte, Kutbeddin Razi'nin hayatı, mezhebi, yaşadığı dönemin siyasi yapısı ve eserleri incelenmektedir.Birinci bölümde, varlık ve varlığın illetleri konusunda Kutbeddin Razi'nin düşüncelerini, İbn Sina, Fahrettin Razi ve Tusi'nin fikirleriyle mukayeseli olarak inceledim.İkinci bölümün ilk kısmında, Vacibu'l-Vücud'un varlığının delilleri, ikinci kısmında ise Vacibu'l-Vücud'un birliği hakkında Kutbeddin Razi'nin düşüncelerini ortaya koymaya çalıştım.Sonuç bölümünde; İbn Sina çizgisinde bir düşünür olan Kutbeddin Razi'nin ortaya koyduğu özgün düşüncelere dikkat çektim.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, I examined the life, instroctors, and works of ?u?b al- D?n al-Razi and his views regarding existence, ?illa (causes), and Ish?rat philosophy (allusive / directive philosophy). This thesis contains an introduction, two chapters and a conclusion chapter.In the introduction, ?u?b al- D?n al-Razi?s life, his school of thought, his works and the political circumstances of his era were dealt with.I examined ?u?b al- D?n al-Razi?s postion about the existence and the causes of existence from a comparative perspective with Avicenna (d. 428/1037), Fakhr al-D?n R?z? (d. 607/1210), and, Na??r al- D?n al-??s??s (d. 672/1274) views in the first chapter.In the first part of the second chapter, I tried to exhibit the proofs of the existence of w?d?j?ib al-wud?j??d (the only being whose essence is to exist or necessary being); and in the second part I tried to demonstrate ?u?b al- D?n al-Razi?s position about the unity of w?d?j?ib al-wud?j??d.In the conclusion, I pointed out to the original views demonstrated by ?u?b al- D?n al-Razi, who was a philosopher in the same path as Avicenna.