Kur'an-ı Kerim ve estetik
The Holy Quran and aesthetic
  1. Tez No: 218328
  2. Yazar: OSMAN MUTLUEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kur'an-ı Kerim ve Estetik adlı tez, Giriş, Üç Bölüm ve Sonuç'tan oluşmaktadır.Giriş Bölümünde, Estetik'İn tanımı, batı dünyasında ile Türk Düşünce tarihinde estetik algısı üzerinde durulmuştur.Birinci bölümde, Kur'an-ı Kerim'de Estetikle ilgili terimler ele alınmıştır.İkinci Bölümde, Kur'an-ı Kerim'de estetiğin yayıldığı alan ele alınmıştır.Üçüncü bölümde de, Kur'an-ı Kerim'de estetiğin nitelikleri ele alınmış ve bu nitelikler; Kusursuzluk, Ölçü ve Ahenk, Simetri,Ortayol ve Ekolojik denge olarak tespit edilmiştir.Bu araştırmanın sonucunda, Kur'an-ı Kerim'in Estetik değer ve terimleri içerdiği, estetiği bir yaşam biçimi olarak ele aldığı görülmüştür. Ayrıca Kur'an-ı Kerim'in, Estetik öznenin, haz aldığı estetik bir nesneden, çeşitli menfaatler de elde edebileceğini ortaya koyduğu tespit edilmiştir.Estetik konusunda, İslam dünyasında, ?estetik yetkinlik?, ?estetik canlılık ve ifade? gibi kavramları kullanarak öncülük yapan ilk İslam düşünürlerinin Farabi ve Gazali olduğu görülmüştür.Bu araştırmanın elde ettiği sonuçlardan biri de, Kur'an-ı Kerim'e göre güzellik duygusunun fıtri oluşudur. Bu duygunun kaynağı ise Allah'tır. Ancak her insan, güzellik duygusunu, aldığı eğitim, çevre, din gibi faktörlerin etkisi altında geliştirir.Kur'an-ı Kerim, güzellik ile sevgi arasında bağ kurmuştur.Kur'an-ı Kerim, güzel, iyi, doğru, yararlı, faydalı, helal gibi kavramları hem estetik hem de ahlaki açıdan değerlendirmiştir.ANAHTAR KAVRAMLARKur'an-ı Kerim, Estetik, Güzel, Cemal, Estetik Nesne, Estetik Haz, Sürur, Ekolojik Denge, Kusursuzluk, Ortayol, Ölçü ve ahenk
Özet (Çeviri)
This thesis entitled ?Holy Quran and aesthetic? entails Introduction, Three Developing sections and Conclusion.In the introduction section, the definition of aesthetic, its perception within western cultures and in the history of Turkish thought are covered.In the First developing section, terms regarding ?aesthetic? in Holy Quran are investigated.In the Second developing section, the extent of aesthetic in Holy Quran is examined.In the third developing section, the attribute of aesthetic in Holy Quran inquired, and these attributes are stated as perfection, harmony, symmetry, neutral path and ecological balance.At the end of this research, it is observed that Holy Quran contains aesthetic terms and values, and also that it considers aesthetics as a life style. Further, it is seen that Qur?an indicates, the ?aesthetic subject? may take several advantages of the object that appeals to his aesthetic sense.It is noticed that the first muslim intellectuals were Farabi and Gazali who as pioneers first used the terms ?aesthetical capability?, ?the aesthetical vividity and expression? within the context of aethetics, in the Islamic World.One of the results of this research is that according to the Holy Quran the sense of beauty is inborn. The source of this sense is ?Allah?. Though every person can develop his sense of beauty under the effect of the factors such as the education, environment and religion.The Holy Quran, makes a connection between beauty and love.The Holy Quran, evaluated the notions of beauty, good, right, useful , beneficial, and Halal both in aesthetic and ethical perspective.Key WordsThe Holy Quran, Aesthetic, The beauty, Cemal, Aesthtical Object, Aesthtical Pleasure, Surur, Ecological Balance, Perfection, Neutral Path, Harmony