Bilgi edinme hakkı ve Türkiye uygulaması
Obtain information right and practice of Turkey
- Tez No: 218332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma ile demokratik, şeffaf ve hesap verebilir yönetimin temel gereklerinden olan bilgi edinme hakkı farklı boyutlarıyla incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda ilk bölümde bilgi edinme hakkının kavramsal çerçevesi çizilmeye çalışılmış, bir hak olması münasebetiyle insan hakları boyutu incelenmiş ve karşılaştırmalı hukuk açısından Türkiye dışındaki bilgi edinme hakkı uygulamaları incelenerek birinci bölüm sonlandırılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde ise Türkiye' de bilgi edinme hakkının ortaya çıkışı ve düzenlenmesi incelenmiş, bu bağlamda 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu temel alınarak Kanun uygulamasındaki problemli alanlar üzerinde durulmuştur. Bu doğrultu da idari usul ? bilgi edinme hakkı ilişkisi, Kanunda mevcut olan sınırlamalar ve yargısal denetim konuları Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu ve mahkeme kararları ışığında incelenmeye çalışılmış ve Kanunun hedeflediği amaçlara ulaşılması açısından yapılması gerekenler hakkında çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, from the different dimensions, it has been tried to analyse the obtain information rights, which is the main requirement of democratic, transparent and explicable management. In this sense, in the first part it has been tried to draw the conceptual frame of obtain information rights; because of being a right it has been analysed from the dimension of human right, and from the aspect of comperative law the applications of the other countries, except Turkey, about the knowledge acquiring has been analysed and the first part has ended by this.In the second part of the study, it has been analysed the development and arrangement of obtain information rights, in this sense, by relying on the 4982 numbered obtain information rights law, it has been highlightened the problemeatic areas in applying this law. So, the relationship between managerial method and obtain information rights, limitations which exist in the law and judgmental controlling subjects have been tried to analyse by the means of Knowledge Acquiring Evalation Board and verdicts; and from the aspect of getting the aims, some solution proposals for the necessities that should be done have been tried to be made.