Köşk höyük kazı alanının jeofizik yöntemler ile araştırılması
The research of köşk höyük excavation field by geophysical methods
  1. Tez No: 218346
  2. Yazar: AYÇA ELALMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİYE ÖZTAN, Y.DOÇ. MEHMET EMİN CANDANSAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Jeofizik Mühendisliği, Archeology, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Köşk Höyük Niğde il merkezinin 17 km güneyinde bulunur. Köşk Höyük'te bugüne kadar yapılan kazılarda II- V. katlara (Neolitik Dönem) ait yapılar, I. katta (Erken Kalkolitik Dönem) ait yapılar, bir Roma Dönemi yapısı ve bir Bizans Dönemi yapısı ortaya çıkarıldı. İki farklı alanda Doğru Akım Özdirenç Yöntemini ile veri toplanmıştır. Bu ölçümlerden elde edilen verilerin 2B ve 3B ters çözümleri, önceki kazı sonuçlarından yararlanarak hazırlanan ön kestirim modelleri kullanılarak yapılmıştır. Bunun sonucu 2B ve 3B özdirenç modelleri elde edilmiştir. Bu özdirenç modellerinden yararlanarak bu alanlardaki I. kat yapılarına, Roma Dönemi yapısına ve Bizans dönemi yapısına ait duvarlar ve ana kaya hakkında tahminde bulunulmuştur. Tez haritalar, çizimler, resimler ve şekiller içermektedir.
Özet (Çeviri)
Köşk Höyük is located 17 km away from the city center, in the south of Niğde. There are buildings in the I. Level (Early Chalcolithic Period ), buildings in the II-V Level ( Neolithic Period ), a building from Roman Period and a building from Byzantine Period. Data were collected in two different areas using Direct Current Resistivity Method. Data obtained from field measurements and prediction model derived from excavations results are used for two dimensional and three dimensional inverse solution. Thus 2D resistivity models and 3D resistivity models are obtained. I estimate in this thesis walls probably from Chalcolithic Period, walls probably from Roman Period, walls probably from Byzantine Period and probably main rock with these resistivity models. Thesis includes maps, drawings, pictures and figures.