Tenedos sikkeleri
Coins of tenedos
- Tez No: 218347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÇİZMELİ ÖĞÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalısmada Tenedos sikkelerinin M.Ö. 550'den baslayarak Augustus Dönemi'ne kadar uzanan gelisimi incelenmistir. Sonuca ulasmak için öncelikle bugüne kadar Tenedos hakkında yayınlanmıs olan tüm kitaplar, süreli yayınlar, makaleler ve müzayedeleri içeren web siteleri taranmıstır. Çalısma, Tenedos Kentinin Tarihi, Tenedos'ta Sikke Basımı konulu iki ana baslık içermekte olup, ayrıca bugüne kadar yayınlanmıs tüm Tenedos sikkeleri bir katalog haline getirilmistir. Edinilen bulgulara göre kentin M.Ö. 550 yıllarında sikke basmaya baslamıs oldugu ve belli aralıklarda kesintiye ugramıssa da Augustus Dönemi'ne kadar sikke basmaya devam ettigi görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to discern the developments about the coinage of Tenedos from circa 550 B.C. to the last. All of the journals, periodicals, books and websites ? including auctions ? were searched to find related subjects. This study is classified under three main titles: The History of Tenedos, Coinage of Tenedos and The Catalogue of the Tenedian Coins. According to the findings the result is that the earliest coinage of the island of Tenedos appears to extend from circa 550 B.C. and lasted in the period of Augustus with some periodically cessations.