Dağlık Karabağ sorununun dünü, bugünü ve geleceği
Yesterday, today and future of Nagorno-Karabakh problem
  1. Tez No: 218398
  2. Yazar: DUYGU GÖZLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN METİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Dağlık Karabağ, hukuken Azerbaycan'a ait olan fakat Ermenistan tarafından işgal edildiği için bu devletin kontrolü altında bulunan büyükçe bir dağlık toprak parçasından oluşmaktadır. 1994'te Ermenistan ile Azerbaycan arasında yapılan ateşkes sonunda bu bölge Ermenistan'ın kontrolünde kaldı. Ancak Azerbaycan bu durumu kabul etmedi. Bu“uyuşmazlık”yıllardan beri iki ülkenin en büyük problemi haline geldi. Bu çalışmada Kafkaslarda en önemli anlaşmazlığı oluşturan Karabağ sorununun kısa tarihçesi, Azerbaycan'a ait bu bölgenin Ermeni güçleri tarafından işgal edilmesi, sorunun çözümü için uluslararası çabalar, bu konuda uluslararası kuruluşlarda alınmış başlıca kararlar ve sorunun çözümlenmesinin bu bölge ülkelerine sağlayacağı yararlar incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nagorno-Karabakh is a large mountaneous district, which legally belongs to Azerbaijan. However, since Azerbaijan has been occupied by Armenia, Nagorno-Karabakh is under the control of Armenia. In 1994, as a result of the truce between Armenia and Azerbaijan, the district has remained under the control of Armenia; yet, Azerbaijan refused to accept the situation. This ?dispute? has become the biggest problem of the two countries through the years. In this study, a brief history of the Karabakh conflict, which constitutes the most important disagreement in the Caucasus, the occupation of the district, which actually belongs to Azerbaijan, by Armenian forces, the international endeavours for the solution of the problem, the major decisons taken in international organizations regarding the situation and the benefits a solution to the problem would reap to the district have been analysed.