Kâzım (İnanç) paşa; Hayatı, askerî ve siyasî faaliyetleri(1880-1938)
Kazim (İnanc) pasha; His life , military and political activities (1880-1938)
- Tez No: 218399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHDET KELEŞYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Kazım (İnanç) Paşa; Hayatı, Askerî ve Siyasî Faaliyetleri? adlı çalışmamız, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin mimarlarından biri olan Kâzım Paşa'nın Millî Mücadele Dönemi öncesi ve Millî Mücadele Dönemi içindeki askerî faaliyetlerini ve Cumhuriyet Dönemi siyasî faaliyetlerini ortaya koymaktadır. Bu noktada çalışmamız, Kâzım Paşa'nın 1880 yılında doğumundan 1938 yılında vefatına kadar geçen süreç içinde hayatını ve faaliyetlerini aydınlattıktan sonra, onun hayatını ana fikir kabul ederek, onu devrin önemli askerî ve siyasî aktörlerden biri haline getiren süreci aydınlatmayı amaçlamıştır.Türk Tarihi'nde önemli tarihî şahsiyetlerden biri olan Kâzım Paşa'nın hayatı ve faaliyetlerinin daha önce planlı bir çalışmayla aydınlatılmadığından hareketle çalışmamız, bu eksiği gidermeyi amaç edinmiştir.Bu kapsam ve amacı içeren tezimiz, Başbakanlık Cumhuriyet, Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay ATASE, Kara Harp Okulu, TBMM, İçişleri Bakanlığı, Emekli Sandığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Arşivleri, Türk Tarih Kurumu, TBMM, Genelkurmay ATASE Kütüphanelerinden faydalanarak elde edilen belge, resmî yayın, hatıralar, makale ve telif-tetkik eserlerin değerlendirilmesi sonucunda hazırlanmıştır.Bu çalışma ile varılan sonuca göre Kâzım Paşa; yeni kurulan bir devletin mimarları olmuş bir nesle mensuptur. Balkan ve Birinci Dünya Harbi'nde önemli askerî görevlerde bulunmuştur. Bu dönemde, Çanakkale Cephesi'nde Beşinci Ordu Komutanı ve Sina-Filistin Cephesi'ndeki Yıldırım Orduları Grubu Komutanı Alman Generali Liman von SANDERS'in Kurmay Başkanı olmuştur. Liman Paşa ile yakın arkadaşları olan birlik komutanlarının arasında denge görevi görmüştür. Mütareke Dönemi'nde Osmanlı Genelkurmayı içinde ikinci başkan olarak Anadolu'daki Millî Mücadele'ye büyük destek vermiş, Mustafa Kemal ve diğer vatansever subayların Anadolu'ya geçmesi ve geniş yetkiler almasında büyük çaba göstermiştir. Damat Ferid Paşa ve Millî Mücadele kadrosuyla uzlaşma sağlamaya çalışmıştır. Anadolu'ya geçtikten sonra Garp Cephesi'nde Altıncı Kolordu Komutanı olarak büyük yararlılıklar göstermiştir. Cumhuriyet Dönemi'nde rejime yönelen Şeyh Said İsyanı'nı Komuta ettiği Üçüncü Ordu ile bastırmıştır. Samsun Valiliği döneminde şehri bayındır hale getirmiş, 1930 seçimlerin izlediği tutumla bu şehirde Serbest Cumhuriyet Fırkası'nın kazanmasına sebep olmuştur. Bu sonuç üzerine görevinden alınmışsa da İzmir'den mebus seçilerek IV. ve V. Dönem TBMM içinde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Our study named ?Kazım (INANC) Pasha; His life; Military and Political Activities? gives an insight about the military activities before and throughout the Turkish National Movement together with the political activities during the Republican Era. Our study will shed light upon the life and activities of Kazım Pasha from his birth in 1880 until 1938, his death. Setting his life as the core of this study; the study purports to enlighten the process that turned him into one of the most important military and political actors of the time.The motive behind this study was the fact that there had never been a planned study covering the life and activities of Kazım Pasha, one of the key historical figures of the Turkish History.Based on this scope and purpose, our thesis has been prepared as a result of an assessment of all the documents, official releases, memoires, articles and Copyright Works thanks to the respective archives of the Primer Ministry, Ministry of National Defense, Department of Military History and Strategic Studies of General Staff (General Staff ATASE), Turkish Military Academy, Turkish Grand National Assembly (TBMM), Ministry of Interior, Pensions Fund, Land Forces Command together with the libraries of Turkish Historical Society, TBMM, General Staff ATASE.According to the conclusions of this study; Kazım Pasha pertains to a generation whose members are the architects of a newly founded state. He held important military positions during the Balkan War and the First World War. During this period, he was assigned as the Commander of the Fifth Army on the Gallipoli Front and the chief of staff of German General Liman von SANDERS, Commander of the Group of ?Yıldırım Orduları (Thunderbolt Army)? on the Sinai and Palestine Front. He served to regulate the relations between Liman Pasha and the troop leaders who were his close friends. During armistice, as being the vice chief of general staff of the Ottoman Empire, he gave remarkable support to the National Movement, and put considerable effort in enabling the transfer of Mustafa Kemal and other patriot officers to Anatolia and conferring on them broad authorities. He sought to reconcile Damad Ferid Pasha and all parties of the National Movement. After his transfer to Anatolia, he held a good record of achievements as the Commander of the Sixth Corps on the Western Front. Thanks to the Third Army that he was in command of, he was successful in settling down the uprising led by Sheikh Said against the regime prevailing in the Republican Era. Throughout his term of office as the Governor of Samsun, the city prospered, and as a result of his approach he owned up to in the 1930 elections, he paved the way for victory of the Liberal Republican Party in this city. Although this led to his deposition, he was elected as a deputy of Izmir and served in the 4th and 5th term of TBMM.