Sultan Baybars ve haçlılarla mücadelesi
Struggle between Baibars and the crusaders
  1. Tez No: 218397
  2. Yazar: GÜLAY ÇALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Memlûkler Devleti sultanlarından biri olan Baybars'ın hayatı, siyasi faaliyetleri ve Haçlılarla mücadelesi ele alınmıştır.Baybars, köle olarak geldiği Mısır'da yetenekleri ve güçlü kuvvetli oluşu sebebiyle dikkat çekerek önce askeri sınıfa alınmış, bir süre faaliyetlerini burada sürdürmüştür. Bu askeri sınıfta gösterdiği başarılarla adım adım ilerleyerk komutan olmuş, zamanla güçlenerek sultanlığı ele geçirmiştir.Baybars,devletini her yönüyle düzene sokan ve daha güçlü bir devlet haline getiren başarılı bir devlet adamıdır.Sultanlığı sırasında bir çok düşman devletle savaşmış ve onlara karşı yaptığı savaşlarda başarılar elde etmiştir.Onu en çok uğraştıran düşmanlardan biri de Haçlılar olmuştur.Suriye ve Mısır'ı ele geçirip bu topraklara sahip olmak isteyen Haçlılar, Memlûkler Devleti kurulduğu andan itibaren bu devletin güçlenmesini istemediklerinden her fırsatta üzerlerine saldırı düzenlemişlerdir. Haçlılar, Baybars zamanında saldırılarını arttırmışlardır.Baybars Haçlılara karşı uyguladığı başarılı siyaset sayesinde onları bozguna uğratmış ve Antakya Haçlı Kontluğuna son vererek Haçlıların gücünü büyük ölçüde kırmış ve etkinliklerinin azalmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Baibars, who was one of the Mamluk State`s sultans,politics and struggle with the Crusaders.Firstly, Baibars drew attraction with his skills and powers in Egypt that he came as a slave.He was taken the millitary class due to his skills and power; then in there he improved himself gradually. He got power and became a sultan.Baibars, who set in order his country and had his country gotten power, was a successful stateman. While he was sultan, he fought with a lot of country and achieved victories.The Crusaders were a big problem for Baibars. The Crusaders who wanted to capture Syria and and Egypt lands attacked Mamluk State in every chance.In Baibars time, they incrased their attacks.Baibars beat the Crusaders because of his successful politics.He put an end to Antakya Crusader Count, so the Crusaders lost their activites decreased in this area.