Türkiye'de yerel yayıncılığın gelişimi ve bölgesel yapı ile ilişkileri:Kayseri örneği
Progress of local broadcasting in Turkey and it's corelation with local structure:Kayseri example
- Tez No: 218433
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NACİ BOSTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Dünya'da 80'li yıllarda başlayan neo-liberal politikaların etkisi ekonomik alanda ciddi değişimleri beraberinde getirmiştir. Pek çok sektörle birlikte, bu değişimin etkilerini en hızlı bir şekilde gösterdiği sektör medya sektörü olmuştur. Teknolojik gelişmelerin de ciddi katkısı olan değişim süreci, 90'lı yıllarda Türkiye'yi de etkisine almış, radyo ve televizyon yayıncılığı alanı özelleşmeye başlamıştır.Özel ve ticari yayıncılığın, tek sesli yapıyı kırdığı bu dönemde yerel radyo ve televizyon kanallarının sayıları hızla çoğalmıştır. Tüm dünya ile birlikte Türkiye'de de küreselleşme söylemlerine karşı yerel değerlerin korunması ve yaşatılması tartışmaları artmıştır. Bu konuda yerel radyo ve televizyonlara yüklenen misyon medya sektörünün yerel kanadını daha önemli hale getirmiştir.Bu çalışmada ?Türkiye'de Yerel Yayıncılığın Gelişimi ve Bölgesel Yapı ile İlişkileri:Kayseri Örneği? başlığı altında yerel radyo ve televizyon yayıncılığının gelişimi anlatılmaktadır. Kayseri Merkez'de yayın yapan yerel radyo ve televizyon kuruluşları örneklem olarak alınan çalışmada, yüz yüze görüşme (derinlemesine görüşme) yöntemi ile bulgular elde edilmiştir.Yerel radyo ve televizyon yönetici ve çalışanları ile yapılan görüşmeler sonucu; Kayseri ölçeğinde yerel radyo ve televizyon yayıncılığının bölgesel yapı ile doğrusal bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular ışığında Türkiye'de yerel radyo ve televizyon yayıncılığının sorunları tartışılarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neo-Liberal thoughts and politics in the world of 80?s brought essential changes in economic field too. Those changes, with many other sectors, have been rapidly observed in media sector too. That change period, thanks to recent serious technological changes, has also affected Turkey in 90?s, as a result, privatization of radio and television?s has started.During that time period, number of television channels has increased greatly, so that private and commercial broadcasting has overcame with the monopoly in broadcasting, In Turkey, with the rest of the world, discussions on protection and survival of lokal customs versus globalization have been observed. Accordingly, the mission that given to local radio and television?s has increased the importance of local broadcasting branch of media sector.In this text, progress of local radio and television broadcasting is discussed under ?Progress of Local Broadcasting in Turkey and it?s corelation with local structure: Kayseri Example? header. Information has been granted by taking examples from radio and television organizations which are present and casting at Kayseri Centrum, with fuce-to-fuce (detuiled) interview method.As the main result of interviews made with managers and employees of local radio and television organizations, it is concluded that there is a direct relation between local radio an television broadcasting and the local strukture. Under the lights of those information, solution afferings have been provided by discussing the problems of local radio and television broadcasting organizations and the sector in Turkey.