Şerif Mardin'e göre din ve ideoloji
Religion and ideologiy in Serif Mardin
- Tez No: 218432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZLI ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Şerif MARDİN penceresinden dine ve ideolojiye bakmayı amaçlamaktadır.Şerif Mardin, Türkiye'de din, siyaset, ideoloji gibi konularda düşünce dünyamıza büyük katkıları olan bir sosyologdur.Bu çalışmada Şerif Mardin'in hayatı, eserleri, bilimsel anlayışına kısaca değinildikten sonra, ?Şerif Mardin ve Din ? başlığı altında onun dine bakışı açıklanmaya çalışılmıştır. Yine bu başlık altında İslamcılık konusu işlenmiştir.Türk devriminde ideoloji ve din,Türkiye'de din ve laiklik konularında Mardin'in söyledikleri anlaşılmaya çalışılmıştır.Şerif Mardin ve ideoloji konusunda ideolojinin tarihsel gelişimine göz atılmış, toplumsal değişme ?ideoloji ilişkisi ele alınmıştır.Mardin, ideolojilerin var olmaya devam ettiğini belirtir. Dinler ve ideolojiler geçmişte olduğu gibi bugün de dünya gündemindedir.Son olarak günümüz Türkiye'sinde İslami canlanışa bakış bölümünde, İslami canlanış faktörlerinin, eğitimin yaygınlaşması, büyüyen bir iktisadi yapı ve köyden kente göç olduğunu belirtir.Anahtar Sözcükler1.Din2.İdeoloji3.İslamcılık4.Kültür5.Laiklik
Özet (Çeviri)
This study aims to see religion and ideology from Serif Mardin?s perspective.Serif Mardin, is an sosyologist who has losts of contributions to our worl of thought like religion, ideology and politic.In this study, after a shortreviewing of Serif Mardin?s life, Works and scientific vievs, his thoughts about religion are defined under the title of ?Serif Mardin and religions.? The subject of İslamism is explained under the same title.Serif Mardin?s thoughts about Ideology and Religion in Turkish Revolution, and religion and laicism in Turkeyare expressed.Historical development off ideology is discussed and the relationship between social changes and ideology is defined under the subject ofserif Mardin and ideology.Mardin states that the ideologies continue their existing. Religions and ideologies are stil the subject of the world agenda.Mardin expressed the same aspects of religion and ideology. At lost, in the part of ?İslamic revival? it is indicated that improvement of education, developing financial statue and imigration from village to city are the factors of İslamic revival.Key Words1.Religion2.Ideology3.Islamism4.Culture5.Laicism