Kamusal alımlarda vergisel yük ve sorumluluk
Tax burden in public purchases
- Tez No: 218434
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, vergisel yük ve sorumluluğa ilişkin Türkiye'de ve yabancı ülkelerdeki vergi kanunları çerçevesinde yapılan uygulamaları incelemeyi, Türkiye'deki uygulamalarda karşılaşılan sorunların tespit edilerek, çözüm yollarını araştırmayı ve devletin kendi kendisinden vergi alışının nedenlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Birinci bölümde, vergi yükü kavramı, kamu harcamalarının tanımı, tasnifi, vergi sorumluluğu ve bazı yabancı ülkelerdeki kamu vergisel yük konularına değinilmiştir.İkinci bölümde, Türkiye'deki vergi yükü, Türkiye'de kamu alımlarının vergi kanunları karşısında durumu, kamu alımlarındaki kaynakta vergilendirme ve stopaj uygulamaları incelenmiştir.Üçüncü bölümde, devletin kendi kendisinden vergi alışının nedeni ve kamu alımlarında vergisel yük konuları değerlendirilerek, Türkiye'de kamu alımlarında vergisel yük konusunda karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm yolları belirtilmiştir.Kamu alımlarında, tevkif suretiyle vergilendirme, hem vergilendirmede basitlik sağlamakta hem de vergiyi kaynağında almak suretiyle vergi kayıp ve kaçağını azaltmaktadır. Diğer bir ifadeyle sağladığı oto kontrol ile vergi kaçakçılığının azaltılmasını olumlu yönde etkilemekte ve tahsilat oranının yüksek olmasına neden olmaktadır.Kamu harcamaları esnasında, kaynakta vergilendirme yönteminin uygulamasında etkinliğin sağlanması halinde vergi kaybının önlendiği bir gerçektir. Bu yöntemde, vergi sorumlusunun vergi kesintisini yaparak kalan net tutarı vergi yükümlüsüne ödemesi ile vergi kayıp ve kaçağının önüne geçilmiş olunur.Özellikle ülkemizde zirai kazançların vergilendirilmesinde kaynakta vergilendirme yönteminin yeteri kadar etkin kullanılamadığı görülmektedir. Bunun ötesinde, kaynakta vergilendirme yönteminin kullanıldığı diğer bazı gelir unsurlarında da kimi zaman yükümlü ve vergi sorumlularınca vergi kaybına neden olacak işlemlere başvurulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to research tax burden and liability practices that are performed within the framework of the tax law in Turkey and abroad, to determine the problems that are faced in the applications in Turkey and searching for their solutions and to put forward the motives behind the Government?s self-taxation policy.In the first part the concept of tax burden, the definition and classification of public expenditures, tax responsibility and public tax burden in some foreign countries are addressed.In the second part, the tax burden in Turkey, the condition of public purchase in the face of tax law, taxation at source and application of stoppage in public purchase are examined.In the third part, the reason of state?s taxation of itself and the tax burden in public purchase are evaluated and the problems about tax burden in public purchase which are encountered in Turkey and various ways to solve these problems are clarified.In the public purchases, the taxation by means of deduction ensures simplicity for the taxation and decreases tax loss and evasion by levying the tax at source, as well. In other words, it plays a positive role in the decrease of tax evasion by allowing self-control in this respect and ensures high tax revenues.It?s a certain fact that within the scope of public expenditures, activating taxation method at source averts the tax loss. This method also thwarts the tax loss and evasion through the way that the tax liable makes the related tax deduction and pays the remaining net value to the taxpayer.It has been known that method of taxation at source could not be efficiently used in the taxation of agricultural earnings notably in our country. Moreover, some procedures that can lead to tax loss could be occasionally, applied for other certain income elements by the liable and taxpayers.