Sakarya ilinde imam-hatip algısı
The perception of vocational religious high school in province Sakarya
  1. Tez No: 218437
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZGÜR ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZLI ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Genelde bütün çocukların, gençlerin, anne ve babalarının olduğu gibi İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinin ve velilerinin de bir takım beklenti ve sorunlarının olması doğaldır. Yöneticilerin, idarecilerin, eğitimcilerin? görevi ise gençlerin ve velilerinin her türlü sorunlarını ve beklentilerini tespit etmek ve çözüm yolları üretmektir.İşte biz de, eğitimci gözüyle Sakarya ilinde İmam-Hatip Lisesi öğrenci velilerinin dolayısıyla öğrencilerin İmam-Hatip Liseleri hakkındaki görüşlerini, bu okullarla ilgili beklentilerini, sorunlarını; İmam-Hatip Liselerinin şu anki durumundan memnuniyetlerini ve memnuniyetsizliklerini tespit etmeye çalıştık. İmam-Hatip Lisesi velilerine anket uygulayarak yaptığımız tespitler önemli ipuçları vermiştir. Şöyle ki:İmam-Hatip Lisesi öğrenci velilerinin ve öğrencilerinin en önemli sorunlarının başında, 8 yıllık kesintisiz eğitim yasası ile okulların tabanının kaybedilmesi ve bunun doğal sonucu olarak da, büyük oranda öğrenci kaybının ortaya çıkması ve okulların kapanmaya yüz tutması gelmektedir denilebilir. .Ayrıca, bütün meslek lisesi mezunları ile birlikte İ.H.L. mezunlarının da üniversiteye girişlerinin sınırlandırılması ise, istikbal kaygısı açısından çok önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmıştır. Bu son uygulamalardan dolayı İ.H.L. öğrencileri ve velileri gelecek için pek ümitli gözükmemektedir.Anketimizden elde ettiğimiz sonuçlara göre, öğrenci velilerinin bu okulları tercih sebeplerinin bir lise tahsili yanında din eğitimi de alabilmek olduğudur. Genel olarak aileler çocuklarının üniversiteyi kazanmalarını istemekle beraber, mevcut durumu da kabullenmiş durumdalar. Velilerin bir çoğu çocuklarının üniversiteyi kazanamayacaklarını bildikleri için onların din görevlisi olmalarını veya dini yüksek tahsil yapmalarını istemektedir.Anahtar Sözcükler1.İmam Hatip Lisesi2.Öğrenci3.Veli4.Eğitim5.Üniversite
Özet (Çeviri)
It is natural that the students of Vocational Religious High Schools and their parents, like all children,young people and their parents in general,have certain expectations and problems.The duty of administrators and educators is to determine all sorts of problems and expectations of young people and their parents and to produce formulas for them.And with an educator?s eye,we have tried to determine the views of the parents?,consequently,of the students of Vocational Religious High School in Sakarya about Vocational Religious High Schools,their expectations and problems regarding these schools and their satisfaction and dissatisfaction with the current situation of Vocational Religious High Schools.Our findings basing on the survey we applied among the parents of the students of Vocational Religious High Schools have produced important clues.Namely;Namely, forfeiture of the base of the schools with the law of 8-year-uninterrupted education and as a natural consequence of this, emergence of the loss of students to a large extent and the tendency of the schools to close can be said to head the most important problems of the students of Vocational Religious High Schools and their parents.Moreover,along with the graduates of all vocational high schools,the limitation of the graduates of Vocational Religious High Schools to enter the universities also appeared as a very important problem regarding the anxiety for future.Due to these last applications,students of Vocational Religious High Schools and their parents do not seem very hopeful regarding the future.According to the results we have obtained from the our survey,one of the reasons for the students?parents to prefer these schools is the opportunity to have religious training in addition to high-school education.Generally,although families want their children to win the university exam,they have accepted the current situation.Since parents,at a rate not to be disdained,are aware that their children will not be able to win the university exam,they want them to be an imam or an orator or to have religious further education.Key Words1.Vocational Religious High Schools2.Student3.Family4.Education5.University