Türk İdare Hukukunda yap-işlet-devret modeli
Buil-operate-transfer model in Turkish Administrative Law
  1. Tez No: 218444
  2. Yazar: ŞERİFE GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzün gelişen ve çeşitlenen ihtiyaçları karşısında devlet mevcut mali imkanları ile çeşitlenen ve gelişen bu ihtiyaçları karşılamakta güçlük çekmeye başlamıştır. Bunun sonucu olarak da devlet, bu ihtiyaçları karşılamak için alternatif çözümler bulmaya çalışmış, özellikle özel sektöre ait imkanları toplumun ihtiyaçlarını karşılamaya yöneltme arayışlarına girmiştir. Bu arayışlar neticesinde yap-işlet-devret modeli ortaya çıkmıştır.Yap-işlet-devret modelinin ortaya çıkması ile devlet maddi imkansızlıklar nedeniyle ötelemek zorunda kaldığı veya bürokratik işlemler nedeniyle hızlı gerçekleştiremediği yatırımların bir an önce hayata geçirilmesini temin etmiştir. Bu modelin uygulanması ile özel sektör de elindeki maddi kaynağı daha efektif kullanma şansı elde etmiştir. Hizmetten faydalanan ise, bu modelin uygulanması nedeniyle hizmete daha hızlı ve kaliteli bir şekilde ulaşmaya başlamıştır.Ülkemizde başarı ile uygulanmakta olan yap-işlet-devret modeli hem idareler, hem hizmeti sunanlar hem de hizmettten faydalananlar için iyi bir model olmaktadır.Sonuç olarak, yap-işlet-devret modelinin uygulanmasına ilişkin mevzuatın, bu modelin uygulanması açısından daha pratik hale getirilmesi ve modelin uygulanması aşamasındaki sürecin kısaltılması gerekmekle birlikte, yap-işlet-devret modeli idareler için vazgeçilmez bir model olmuştur.
Özet (Çeviri)
Contrary to today?s developing and branching needs government has difficulty in to respond to developing and branching needs with its existing financial impossibilities. As a result of this government tries to find alternative solutions in order to respond to these needs, especially government searches for ways to point opportunity belonging to civil sector to take needs of society. Build-operate-transfer model is discovered as a result of these searches.Government, with discovering of build-operate-transfer model, succeeds promptly to effectuate investment which not realizing fast that were postponed because of financial impossibilities and bureaucratic obstacles. Civil sector gets opportunity to use its present financial sources due to performing this model. Citizens who benefit this service could reach these services fast and of good quality after performing this model.Build-operate-transfer model which is performed with success in our country is a good model for both administrations, both people performing and benefiting from servicesAs a conclusion, besides requiring forming legislation of performing build-operate-transfer model practical and shortening the process of performing this model, build-operate-transfer model becomes absolutely necessary.