Balıkesir ili Gönen ilçesi iğne oyaları ve halk eğitim merkezinin iğne oyacılığına katkısı
Needle oya works in Balikesir province Gonen district and contribution of public education center to needle oya craft
- Tez No: 218448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEN SOYSALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 502
Özet
Bu araştırmanın amacı Balıkesir ili Gönen İlçesi iğne oyası örneklerini tespit etmek, oyacılığı sosyo- ekonomik açıdan incelemek, Gönen Halk Eğitim Merkezinin iğne oyacılığına katkılarını belirlemek ve iğne oyası kurs programını öğretime uygunluğu açısından değerlendirmektir.Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket ve bilgi formu kullanılmış, veriler tablolara aktarılarak sayı ve %'leri alınarak değerlendirilmiştir.Elde edilen verilere göre;Araştırmaya katılan bireylerin çoğunluğu ilkokul mezunu, evli ve orta yaş grubu kadınlardır. İğne oyası yapımında gereç olarak sentetik iplik kullanılmaktadır.Yöredeki iğne oyası ve iğne danteli üretimde üçgen ve kare düğüm teknikleri uygulamaktadır. İğne oyalarında bitkisel ve geometrik motifler uygulanmıştır.Yörede iğne oyası yapımı aile ve yakın çevreden öğrenilmektedir. Bireylerin çoğunluğu oyaları çeyiz ve aile bütçesine katkıda bulunmak için yapmaktadır. Ekonomik katkı için oya üreten bireylerin oyadan elde ettikleri kazancın az olduğu ve bunun yanı sıra pazarlama sorunları yaşadığı tespit edilmiştir.Halk Eğitimi Merkezleri İğne Oyası Kursu Öğretim Programının süre açısından yeterli olmakla birlikte terim, kavram, bilgi konuları bakımından desteklenmesi gerektiği görülmüştür.Gönen Halk Eğitimi Merkezi ve Belediye işbirliği ile yöredeki iğne oyacılığını teşvik edici yarışmalar düzenlenmekte ve her hafta salı günleri iğne oyası pazarı kurulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to find out the samples of needle oya works in Balıkesir province Gönen district, to examine the oya craft in terms of socio-economic aspect, to find out the extent to which Gönen Public Education Center contribute to needle oya craft and to evaluate the needle oya course program in terms of compatibility with educational principles.As data collecting tool, a questionnaire and an information from was employed, data were transferred to tables and evaluated in percentage and numeric.According to the data obtained;The majority of the individuals participating in the study were primary school graduates, married and middle-aged women. Synthetic yarn, as the material, is used in composing needle oya works.In the manufacture of needle oya and needle lace works, triangle and square knots are applied. Flowery and geometric motifs were implemented in needle oya works.Learning to perform needle oya is learnt through in the family and relatives. Many of the individuals are engaged in oya making to contribute to the family budget, and trousseau. As for economic contribution, it was found out that the income of the individuals producing oya is less and they face the problem of marketing their products.It was found out that the duration of needle oya course offered by Public Education Centers are sufficient and it should be reinforced in terms of terminology, concept and subject matter.Gönen Public Education Center and Municipality collaborate in a manner to encourage needle oya production and hold contests and every Tuesday of the week needle oya market is set up.