Kopya yönteminin ilköğretim 2. kademedeki (12,13,14 yaş) öğrenci resimlerine etkisi - Batman/Sason İstiklal Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu örneği
The effect of xerography on the pictures of the elementary school level 2 (at the age of 12,13,14). ?sample of İstiklal Girls? Boarding School in Batman- Sason?
  1. Tez No: 218457
  2. Yazar: CANAN KASPAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Araştırmada Kopya Yönteminin İlköğretim 2. Kademedeki Çocuk Resimlerindeki Etkisi Ve Önemi ele alınmıştır. Araştırmanın evrenini ülkemizdeki ilköğretim ikinci kademe öğrencileri oluşturmaktadır. Evrenin tümüne ulaşılamadığından Batman ili Sason ilçesi İstiklal Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulunun ikinci kademe öğrencileri araştırmanın örneklemini oluşturmuştur İkinci kademede 14 yaşındaki öğrencilerin yaş sınırlılıkları nedeniyle 60 öğrencilik çalışma grubu oluşturulmuş ve araştırmanın verilerine bu çalışma grubu ile ulaşılmıştır.Araştırma kapsamında, öğrencilerin kopya yöntemi öncesi ve sonrası bilgilerindeki değişikleri belirleyip karşılaştırabilmek için kısa yanıtlı ön sorular, kısa yanıtlı son sorular öğrencilerce cevaplandırılmıştır. Öğrencilerin çalışma öncesi hazırlıklarını, çalışma esnasındaki faaliyetlerini ve çalışma sonrasındaki duygusal kazanımlarını tespit edilmek amaçlı öz değerlendirme formu kullanılmıştır.Araştırmanın uygulama boyutu üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada kopya yöntemi öncesi durumu tespit etmeye yönelik ?annenizin evde yaptığı bir işin resmi? konulu resim çalışması, ikinci aşamada Nuri İyem'in ?un öğüten kadın? adlı eserinin kopyası, üçüncü aşamada ise kopya yöntemi sonrası durumu tespit etmeye yönelik ?annenizin evde yaptığı bir işin resmi? konusu tekrarlanarak resim çalışması yaptırılmıştır. Uygulamanın birinci ve üçüncü aşamalarından elde edilen görsel verilerin analizlerinin yapılmasının ardından birinci ve üçüncü uygulamadan elde edilmiş veriler karşılaştırılarak analiz edilmişlerdir. Araştırmamızın sonucunda;1-Birinci ve üçüncü basamaktaki öğrenci çalışmaları arasında ortaya çıkan farklılıklar, öğrencilerin sanatsal gelişimlerinde kopya yöntemimin etkisini ortaya çıkarmıştır. Öğrencilerin birinci ve üçüncü resimleri karşılaştırıldığında renk, şema ve mekan anlayışının gelişiminde çeşitli sonuçlara ulaşıldığı,2-Öğrencilerin daha önce karşılaşmamış oldukları kopya yönteminde tercih edilmiş sanat eseri ve eserin sanatçısı hakkında çeşitli bilgiler edinmiş ve bu bilgiler doğrultusunda öğrenciler daha çok araştırma isteği hissetmişlerdir. Araştırmada kullanmış kısa yanıtlı ön ve kısa yanıtlı son sorulardan elde edilmiş sonuçlar öğrencilerin edinmiş oldukları kavramsal bilgileri güçlendirdiği,3-Öğrencilerin doldurmuş oldukları öz değerlendirme formunda, öğrencilerin araştırmanın uygulama aşamalarında duygularını ifade edebildikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the Effect of Xerography on the Pictures of the Students in Grade 2 of Elementary School is shown. The population of the research consists of the students in elementary school level 2. As it was not possible to reach all the students in elementary schools, the population of this research consists of the students in level 2 in the İstiklal Girls? Boarding School in province of Batman county of Sason. In the research, a group of 60 persons was made from the girls of the age of 14 at most because of the limitation of age, and the data of the research were obtained in this way.In the research, the students were asked pre-questions with short answers and questions with short answers both before and after the xerography to determine the change in their knowledge. To determine the preparation of the student before the study, their activities during the study and their emotional acquisitions after the study, they were given self- evaluation forms to fill-in.The application dimension of the research consists of three steps. The first one is ? drawing the Picture of the house Works of your mother? for determining the condition before the xerography, the second step is the ? copy of the women graining flour ? by Nuri İyem, and the third step consists of repeating the ?drawing the Picture of the house Works of your mother? for seeing the improvement father the xerography studies. After the analysis made on the visual data obtained from the first and the third steps, an analysis was made by mixing the data obtained from the first and the third steps. At the end of the research;1-The difference between the works of the children at the first and the third steps reveals the effect of the xerography on the artistic improvement talents of the students. When the first and the third pictures of the students are compared, it is seen that a success has been achieved in terms of the improve in respect of the colours, outline and the place.2- The students had information about the artwork chosen for the xerography and its performer; and therefore, their desire for making research increased. The questions with the short answers that were asked before the study and the questions with the short answers that were asked after the study indicate that the information obtained by the student in this study has enriched their conceptual information.3-The self- evaluation form that was filled-in by the students indicates that the students explained their emotions during the research.