İlköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin lisans döneminde aldıkları müzik eğitiminin mesleki yaşantılarına etkileri üzerine bir araştırma
A study upon the adequacy of the teachers working in elementary schools in the field of music education
  1. Tez No: 218458
  2. Yazar: MELİSA KARAN
  3. Danışmanlar: PROF. NURAY ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
İlköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri tarafından verilen müzik eğitimi, bireyin müziksel yaşantısının temellerinin atılması açısından büyük önem taşır. Araştırmada, İlköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin müzik dersi ile ilgili bilgi ve birikimleri ile ders içinde ve ders dışında yaptığı müziksel etkinliklerin belirlenmesi ve bu yöndeki eksikliklerin saptanıp iyileştirici çözümler bulunması amaçlanmıştır. Bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığı'nca belirlenen Ankara ili Keçiören ilçesindeki A, B, ve C tipi olmak üzere 6 ilköğretim okulunda görev yapan sınıf öğretmenlerinin görüş ve değerlendirmeleri incelenmiştir.Araştırma, betimsel bir alan araştırmasıdır. Araştırmada kullanılan veriler, konu ile ilgili detaylı bir literatür taraması yapılarak ve araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Hazırlanan ankette sınıf öğretmenlerinin mesleki birikimleri ve uyguladıkları ders içi ve ders dışı etkinlikler ile ilgili bilgiler içeren 20 çoktan seçmeli ve 1 açık uçlu soru yer almaktadır. Araştırmanın örneklemi, araştırmanın evreninden küme yöntemiyle seçilmiş 6 okulun 2006- 2007 öğretim yılında görev yapan 80 sınıf öğretmenidir. anketin ilk 20 sorusu için yapılan değerlendirmeler ve istatistiksel veriler bu sayıya göre hazırlanmış ve açık uçlu sorularına verilen yanıtlar araştırmanın sonuç bölümünde değerlendirilmiştir.Çalışmada analizler için elde edilen anlamlılık düzeyi (P) 0.05 hata düzeyinde değerlendirilmiştir. Tüm analizler ölçeği meydana getiren maddeler düzeyinde ayrı ayrı yapılmış, her bir soruya ilişkin frekans dağılımları ve yüzdeler tablolar halinde verilmiştir. Ayrıca her bir tabloya ilişkin çubuk grafikleri verilerek yorumların daha kolay yapılması sağlanmış, gruplar halinde verilen sorulara ilişkin yanıtların bir arada yorumlanabilmesini sağlamak için çoklu çubuk grafikleri elde edilmiştir. Her bir seçenek için verilen cevapların frekans sayıları ve yüzdeleri grafiklerin hemen üstünde yer alan tablolardan görülebilmektedir. Çalışmada yer alan analizler SPSS 15. 0 paket programı kullanılarak elde edilmiştir.Araştırmada elde edilen bulgulara göre sınıf öğretmenlerinin müzik eğitimi dersi ile ilgili bilgi ve birikimlerinin teorik bilgileri ağırlıklı olarak içerdiği ve bu nedenle uygulama esnasında güçlüklerle karşılaştıkları, ders içi ve ders dışı müziksel etkinlikleri uygulamak için ilköğretim okullarının yeterli materyal ve fiziki koşullara sahip olmadıkları saptanmış ve eğitim fakültelerinin sınıf öğretmenliği programı kapsamında verilen müzik eğitimi dersinin içeriğinin genişletilmesi gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca ders içi ve ders dışı müziksel etkinliklerden sonra öğrencilerin davranışlarında olumlu değişiklikler olduğu belirtilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre bu etkinliklerin öğretmenlerin müziksel davranış ve yaşantılarında da büyük ölçüde olumlu değişiklikler meydana getirdiği saptanmıştır.Araştırmanın ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin daha verimli çalışmalar yapabilmesi için, eğitim fakültelerinin sınıf öğretmenliği bölümlerindeki müzik eğitimi ile ilgili müfredatın içeriğinin gelişmesini ve ilköğretim okullarındaki fiziksel koşulların müzik eğitimi için daha elverişli hale getirilmesini vurgulamak açısından önemli olduğu düşünülmekte, Eğitim fakültelerinde ve ilköğretim okullarındaki müzik eğitimine verilen önemin arttırılması ve öğrencilerin ders içi ve ders dışı etkinliklere katılımının teşvik edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The music education given by the teachers working in elementary schools is critically important for laying the foundations of the music experience of individuals. It is aimed in this study to specify the knowledge and experience, about music courses, of the teachers working in elementary schools, as well as their activities inside the class and outside the class, and determine the shortcomings in this field and find curative solutions. To this end, opinions and evaluations of the form masters working in 6 elementary schools, in Ankara, in the types of A, B and C, as determined by local education authority, have been examined.This study is a descriptive field survey. The data used in the study have been collected by searching through the literature at length in this field and, via a survey built up by the researcher. In the survey, there are 20 multiple choice questions and 1 open-ended question prepared by form masters, containing information about professional knowledge and the activities inside and outside the class. The subjects of the study are 120 form masters, working in 6 schools chosen by set method from the research universe, in the 2006- 2007 academic year. However, due to the fact that there are 80 surveys including reliable data, assessments done for the first 20 questions of the survey and statistical data have been prepared according to this number.The level of significance obtained in the study, for the analysis, has been evaluated at (P)0.05 error level. All analyses have been done, at the level of sections making up the scale, one by one, and frequency distributions and percentages, related to each question, have been given in form of tables. Furthermore, easier interpreting has been provided by giving the bar charts for each table, and multiple bar charts have been achieved to provide interpretation of the question groups. It is possible to see frequency numbers and percentages of the answers given for each choice, from the tables places just above the graphics. The analysis taking part in the study has been achieved by using the program SPPS 15.0.According to the findings achieved in the study, it is determined that the knowledge and acquisition of the knowledge related to the music education course of the form masters include theoretical information predominantly, and due to this fact, it is determined that they have difficulties in implementation. Additionally, it is determined that the elementary schools do not have enough materials and physical conditions to enable the form masters to perform their music activities inside and outside the class, and it is clarified that the contents of the music education course given within the form mastership program of teachers' college have to get extended.The research is considered to be significant since the points of developing the music curriculum in form mastership and making the physical conditions of elementary schools more favourable for music education have been stressed in order to help form masters to work more efficiently. It is suggested that more emphasis should be put on music education and the students should be encouraged to take part in activities both inside and outside the class.