Eyüp Sabri Paşa'nın Mahmûdus's-Siyer'i
Mahmoud al-Sirâ of Eyup Sabri Pasha
- Tez No: 218526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MAHFUZ SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmamızın amacı, ilk dönemlerden başlayarak siyer yazıcılığını incelemek, siyer yazıcılığının Osmanlı Türkleri üzerindeki tezahürlerine göz atmaktır. Bu bağlamda, Osmanlı komutanlarından Eyüp Sabri Paşa'nın Mahmûdu's-Siyer adlı eserine dikkat çekmeyi düşündük. Türkler her zaman Hz. Peygamber'e karşı duyulan muhabbeti en derin şekilde hissetmişler ve onun örnek hayatını kaleme alma şerefine erişmeye çalışmışlardır. Osmanlı müelliflerinden Eyüp Sabri Paşa da o örnek hayatı kaleme alanlardan biridir.Eyüp Sabri Paşa ve Mahmûdu's-Siyer isimli tezimiz Giriş ve iki bölüm halinde planlanmıştır. Giriş bölümünde ilk dönem siyer yazıcılığı hakkında genel bilgiler verilerek, Türkçe siyer yazıcılığı ele alınmıştır.Birinci bölümde Mahmûdu's-Siyer yazarı, Osmanlı dönemi amirallerinden aynı zamanda bürokrat, edebiyatçı ve tarihçi bir şahsiyete sahip olan Eyüp Sabri Paşa'nın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölüm tezimizin ana konusunu ihtiva etmektedir. Bu bölümde Mahmûdu's-Siyer adlı Osmanlı Türkçesi ile kaleme alınan siyer kitabı incelenmiştir. Eserin yazılış amacı, muhtevası, kaynakları, üslup ve metodu üzerinde durulmuştur.?Sonuç? bölümünde Eyüp Sabri Paşa ve eseri, bugüne tuttuğu ışık yönünden yeni çalışmalara yol göstermesi için değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the process of authorship (sîra) about the Prophet Muhammad?s life from the early period and to bring to life appearing of that authorship (sîra) on Ottoman Turks. In this context, we concentrate on the book, called Mahmoud al-Sîra, belonging to Eyup Sabri Pasha, one of Ottoman commanders. In general, Turks feel the most deeply the love directed towards the Prophet Muhammad. For this reason they have worked to reach honor of writing his sample life in the historical process. Eyup Sabri Pasha, one of Ottoman writers, is one of writers his sample life.We planed our thesis, called Eyup Sabri Pasha and Mahmoud al-Sîra, as introduction and two chapters. In introduction informed about early the process of authorship (sîra) about the Prophet Muhammad?s life and investigated Turkish sîras.In the first chapter we focus on life and works of Eyup Sabri Pasha, writer of Mahmoud al-Sîra, historian, man of letters, government official, and admiral.The main subject of our thesis consists of second chapter. In this chapter we investigated and analyzed the book called Mahmoud al-Sîra written Ottoman Turkish language. In this context we dwell on the aim of being written of the book, its content, style, method and sources.In the conclusion, Eyup Sabri Pasha, his work and its characteristics were evaluated for the sake of shading light on present and paving the way for new studies.