İsmail Fethi'nin ruh ve ahlâk'la ilgili görüşleri
İsmail Fethi's views on spirit and morality
- Tez No: 218527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
?İsmail Fethi'nin Ruh ve Ahlâk'la ilgili Görüşleri? isimli bu çalışmada, daha önce hakkında herhangi bir çalışmanın yapılmadığını tespit ettiğimiz İsmail Fethi'nin ruh ve ahlâkla ilgili görüşleri ele alınarak, müellifin bu görüşleri felsefe açısından değerlendirilmeye çalışılmıştır.Müellifin ruh görüşü zihin felsefesi, ahlâk görüşü ise ahlâk felsefesi çerçevesinde ele alınmıştır. Ruh ile ilgili görüşlerinde İsmail Fethi, dualist bakış açısına sahip olduğundan, onun bu noktadaki görüşleri önde gelen dualist filozoflarla karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Dualistik ruh anlayışının problemlerine değinilerek İsmail Fethi'nin ruh görüşünün problemleri belirlenmiştir. Ayrıca ahlâk görüşünde tasavvufî bakış açısına sahip olduğunu tespit ettiğimiz müellifin ahlâk görüşü önce Osmanlı ahlâk düşüncesi içinde sonra da tasavvufî ahlâk içindeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır.Bu yöntemle ele aldığımız görüşlerinde müellifin bilhassa ruh konusunda kendinden önceki düşünürlerden etkilenmiş olduğunu, günümüzdeki bilimsel ve felsefî verilerle yer yer ters düştüğünü söyleyebiliriz. Ahlâk görüşünde ise belirli bir sistem ortaya koymaktan ziyade bireysel ahlâk konularına değinerek ruh- beden ayrımını öngören ruh görüşüne paralel, ruhun tezkiyesi konusu dışına pek çıkmamıştır. Bu itibarla çalışmamızın niteliği İsmail Fethi nezdinde yeni ve orjinal fikirler ortaya çıkarmaktan çok, bilinmeyen bir düşünürün fikirlerinin değerlendirilmesi ve düşünce dünyamıza kazandırılması olarak özetlenebilir.Anahtar Sözcükler1.İsmail Fethi2.Ruh3.Ahlâk4.Zihin Felsefesi5.Ahlâk Felsefesi
Özet (Çeviri)
In this study, namely“İsmail Fethi's Views on Spirit and Morality”, Ismail Fethi's views regarding spirit and morality, which we determined that have not been studied before, are discussed and those views of the author are attempted to be evaluated from the point of philosophy.The authors' view of spirit is examined in the frame of mind philosophy, while his view of morality is examined in the frame of moral philosophy. Since, in his views about spirit İsmail Fethi adopts dualistic approach, his views on that subject are compared with the primary dualistic philosophers'. The problems of dualistic spirit concept are mentioned and the problems of Ismail Fethi's view of spirit are pointed out. Moreover, as we identified that regarding his view of morality the author adopts sufi perspective, the position of his moral view in the Ottoman moral thought and in the sufi morality is tried to be determined.We can say that in his views, which we examined with the method depicted above, regarding his view of spirit, in particular, the author is affected from the scholars before him. We can also say that in some aspects these views contradict with the contemporary scientific and philosophic findings. About his view of morality, it can be said that rather than composing a certain system, he mentioned more on the individual morality matters. In parallel with the view of spirit which presumes sprit-body distinction, he barely went beyond the matter of purification of the soul. Thus, rather than revealing Ismail Fethi's new and original thoughts, the character of our study can be summarized as an evaluation of the thoughts of an unknown scholar and bringing his contribution in our contemporary thought.Key WordsIsmail FethiSpiritMorality,Mind Philosophy,Moral Philosophy.