Alparslan Açıkgenç'te varlık, bilgi, değer ilişkisi
The relationship between being, knowledge ,value at Alparslan Açıkgenç
  1. Tez No: 218525
  2. Yazar: MERYEM ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN HAYRİ BOLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tezimiz, günümüz İslam düşüncesi problemleri üzerine düşünen ve Türkiye islam düşüncesinde bilgiye getirdiği sistemli ve özgün yaklaşımları ile önemli bir yere sahip olan Alparslan Açıkgenç'in varlık, bilgi ve değere dair görüşlerinin incelenmesinden oluşmaktadır. Açıkgenç, eserlerinde bu kavramların insan ve toplum hayatına olan yansımaları üzerinde durarak, varlık, bilgi ve değer anlayışlarının insanlara nasıl bir dünya görüşü kazandırdığını ve bunların medeniyetlerin şekillenmesinde nasıl bir role sahip olduğunu ortaya koyar.Çalışmamız giriş, sonuç ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Alparslan Açıkgenç'in görüşlerine yer verilerek, Açıkgenç'in bu kavramlar ve bu kavramların insan üzerindeki etkileri üzerinde önemle durduğu ifade edilmeye çalışılmıştır.Birinci bölüm, Açıkgenç'in varlık anlayışının ve onun bu konudaki görüşlerini etkileyen Molla Sadrâ'nın varlık anlayışının genel hatları ile incelenmesinden oluşmuştur.İkinci bölümde bilgi ve bilgi konusunun en önemli problemleri olan bilginin kaynağı, sınırı, yapısı, doğruluğu, öznellik ve nesnelliği ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca, bilgi ve bilim, bilim ve Kur'an,ilişkisi incelenmiştir.Üçüncü bölümde değer nedir? Bilgi ve değer arasında nasıl bir ilişki vardır? Sorularına cevap aranmış, bilimsel ve dini bilginin üzerinde ayrıca durulmuştur.Dördüncü bölümde, varlık, bilgi ve değerin toplumsal tezahürü olan medeniyet, dünya görüşü bağlamında ele alınmıştır.2Sonuç bölümünde ise, tez boyunca görüşlerini incelediğimiz Açıkgenç'in görüşlerinin değerlendirilmesi ve bizim ulaştığımız sonuçlar yer almaktadır.Anahtar Sözcükler1. Varlık2. Bilgi3. Değer4. Medeniyet5. Dünya görüşü
Özet (Çeviri)
This thesis comprises of the study into the views of Alparslan Açıkgenç, thinking upon the problems of today?s Islamic thought and having a spectacular place at Turkey Islamic thought with systematic and original approaches he brought for knowledge, over being, knowledge and value. In his works, Açıkgenç mentions about the reflection of these concepts on human life and shows how the understanding of being, knowledge and value makes human gain a philosophy of life and how these all have a role in the formation of civilizations.The study is made up of an introduction, a conclusion and other four parts. The views and why Açıkgenç deliberated on these concepts and the effects of these concepts on man significantly were aimed to explain in the introduction part.First part includes the examination of his understanding of being and the understanding of being by Mullah Sadra who has an impact on his ideas in this issue.In the second part knowledge and source of knowledge, its boundary, structure, correctness, subjectivity and objectivity that are the major problems of the issue of knowledge were examined. In addition, the relationship of knowledge and science, science and Koran and science was studied.152Answers were sought for the questions of ?What is value??, ?What is the relation between knowledge and value?? in the third part and scientific and religious knowledge were also referred to.In the fourth part, civilization that is a social manifestation of knowledge and value was examined within the context of the philosophy of world.In the part of conclusion, evaluation of the views of Alparslan Açıkgenç whose ideas we examined throughout the thesis and the results we reached took place.Key Words1. Being2. Knowledge3. Value4. Civilization5. The Philosophy of World