12 mart'ın basına etkisi 'Milliyet - Cumhuriyet örneği'
The effect of 12 march memorandum on the press 'analyse of Milliyet - Cumhuriyet newspapers'
- Tez No: 218528
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SADULLAH ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Tarih, Journalism, Political Science, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dördüncü kuvvet olarak siyasal iktidarı denetlemek ve dengelemek amacıyla ortaya çıkan medya, demokrasinin ve hukuk kurallarının tam olarak yerleşmediği toplumlarda, birinci güç kadar etkili olabilmektedir. Öte yandan siyasal sürecin oluşmasında önemli etkileri olduğu düşünülen medyanın bu etkisinin ne boyutta olduğu gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır.Özellikle olağanüstü hal dönemlerinde basına uygulanan açık ya da örtülü yasaklar, baskıcı tutumlar, basının görevini yerine getirmesini engelleyebilmekte, basın özgürlüğünü sekteye uğratabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti tarihine bakıldığında, belli dönemlerde ordu tarafından siyasal iktidara yapılan açık ya da örtülü müdahalelerin, basının haber toplamak, yayınlamak ve kamuoyu oluşturmak görevlerini kısmen ya da tamamen engellediği görülmektedir.Çalışmada 12 Mart 1971 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Adalet Partisi Hükümetine verilen muhtıra incelenmiş, bu muhtıranın basın üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Muhtıranın basın özgürlüğüne etkisi, dönemde günlük olarak yayın yapan ve ulusal çapta dağıtılan Milliyet ve Cumhuriyet gazeteleri üzerinden incelenmiş, bu gazetelerin haber veriş biçimindeki farklılıklar ortaya koyulmuştur.Anahtar Kelimeler1-Medya2-Demokrasi3-12 Mart4-Muhtıra5-Hükümet
Özet (Çeviri)
Media, which came forward as fourth one of main influences in supervising and balancing the political power, might be as effective as the first power in societies where the concept of democracy and legal principle has not been settled yet. On the other hand, the extent of this effect that media has on the development of political course is gaining importance day by day.Direct or indirect restrictions and oppressive manners taken towards press, especially in state of crisis, can hinder the press from performing its job, which consequently gives harm to freedom of the press. When the History of Turkish Republic is examined closely, it is seen that the military interferences towards political power during certain times prevented press from its main commitments such as gathering news, publishing and molding public opinion.In this thesis, the memorandum that was given to Government of Adalet Party by Turkish Armed Forces on March 12, 1971 was examined and its effect on press is discussed accordingly. The effect of the memorandum on press is examined with respect to the perspectives of Milliyet and Cumhuriyet newspapers, which were printed on a daily basis and distributed in all over the country. The differences of these newspapers in presenting news are also discussed in this thesis.Key Words1-Media2-Democracy3-12 of March4-Memorandum5-Governance