Avrupa şirketi
The european company
- Tez No: 218535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Çalışmada Avrupa Şirketi, Latince tabiriyle ?Societas Europea? ele alınmaktadır. Bir fikir olarak ortaya atıldığı günden bu yana Avrupa Birliği şirketler hukuku açısından bir çok tartışmaya neden olan Statü ve onun ayrılmaz parçası olan İşçilerin Katılımına İlşikin Yönerge büyük bir uzlaşı örneğiyle nihayet 2004 yılında yürürlüğe girmiştir.Doğası gereği birden fazla ülkenin hukukunu ve pratik uygulamalarını ilgilendiren ve tarihsel süreci içinde ulusal mevzuatların üstünde olma iddiasını taşıyan bu düzenlemenin, şirketin kuruluşundan idari yapılanmasına, tabi olacağı hukuktan yerleşim özgürlüğüne, sınır aşan birleşmelerden yönetişim hukukuna, işçilerin yönetime katılımından tek pazarın oluşturulmasına çok geniş bir yelpazede etkileri ve katkıları bulunmaktadır.Konu, kuşkusuz, Avrupa Birliği'ne giriş için müzakereleri yürütmekte olan bir ülkenin hukukçuları olarak Türk hukukçuları için de, özellikle birlik üyesi ülkelerde bu statüde kurulmuş olan şirketlerle ticari ilişkiler -ve buna bağlı uyuşmazlıklar -ortaya çıktıkça daha da önemli hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
Study deals with the subject European Company, in Latin term ?Societas Europaea?. The Statute and its inspearable part The Directive on Involvement of Employees, that has caused arguments regarding European Company Law since the date that it has suggested as an idea, finally entered into force as great example of conciliation in 2004.This embodiement that inherently concerns the law and practicises of more then one state and that carries the allegation of predominating national legislations in its historical process, has great effects and contributions in a large spectrum from incorporation of company to its administrative structuring, from applicable law to freedom of esatblishment, from cross border acquisitions to corporate governance law, from involvement of employees to setting single market.The subject, with no doubt, will be more important also for Turkish lawyers as the lawyers of a country that carries negotiations to access EU, especially as much as commercial relations -and disputes relating to this- appear with the companies that was incorporated in member states.