Film anlatısında özne sorunu: 'Kurtlar Vadisi Irak' örneği
Subject issue in movie narrative: Sample of 'Valley of the Wolves Iraq'
- Tez No: 218542
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SEÇİL BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tez Çalışması Kurtlar Vadisi Irak filminde, Özne'nin inşası Greimas'ın eyleyenler Şeması'na göre çözümlenmiş ve filmin alt kodlarındaki ideolojik söylemleri incelenmiştir.Bu olgudan hareketle, tezin birinci bölümünde kavramsal çerçeve ortaya koyulmakta, tezin yöntemi verilmektedir. İkinci bölümde filmdeki Özne'nin çözümlenmesi ve eyleyenler şeması verilmektedir. Tezin üçüncü bölümünde ise film içindeki diğer karakterlerin anlatı yapısı içindeki yeri ve filmin ideolojik söylemine göre karakterlerin konumlandırılmaları ele alınmaktadır.Çalışmanın sonunda seçilen filmde, birden çok Özne/Engelleyici yapılandırılması ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birincisi düzanlamsal olarak da görülen Polat Alemdar/Sam William Marshall karşıtlığıdır. İkinci olarak onların kimlikleri ve görevleri gereği temsil ettikleri yapıdır ki burada da Türkiye/ABD karşıtlığı ortaya çıkmaktadır. Ancak, filmin daha alt kodlarındaki anlamlarına bakıldığında, filmdeki karakterler tek tek incelendiğinde daha derin bir karşıtlığın sunulduğu görümlüktedir. Bura göre dinler çatışması; Hrıstiyanlık-Müslümanlık karşıtlığı sunulmakta, burada da Evanjelizm'den yola çıkılmaktadır.Filmin anlatısında bu ideolojik söylemlerden birine de yakınlık gösterilmekte, Müslümanlık olumlu olarak sunulmaktadır. Nitekim Evanjelizm'in savunucusunun öldürülmesiyle, Kutsal Toprakların Hristiyanlar tarafından ele geçirilemeyeceği, Evanjelist düşüncenin amaçladığı, bin yıllık huzur ve barış döneminin yaşanması için Müslümanlarla Hristiyanların arasında çıkacak savaşın, Müslümanların zaferiyle sonuçlanacağı ideolojik olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, building of the subject was analysed according to actantial diagram of Greimas and ideological discourses in the sub codes of the movie were studied.There is theoretical frame and methodology of the thesis in the first part of the dissertation. Analysis of the subject in the movie and the actantial diagram was given in the second part. The position of other characters in the narrative structure and the positionings of the characters according to ideological discourse of the movie was studied in the third part of the dissertation,In the end of the study, we see multiple subject/intransigent construction. One of it is Polat Alemdar/Sam William Marshall contrast, as well as it is seen as denotation. The second is the construction they represent because of their identities and posts, it is the Turkey and the USA çontrast. When characters are studied one by one, a deeper constast is seen. There is also Christianity-Islam contrast.In the narrative of the movie, one of the ideological discourses, Islam takes liking. When the defender of the Evangelism is killed in the movie, it means that holly lands will never be captured by Christians and the battle between the two religions will result by the Muslim?s victory.