Marka değerinin tespiti ve Denizli tekstil sektörü üzerinde uygulanması
Determination and application of brand value in Denizli textile industry
- Tez No: 218541
 - Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüz dünyasında firmalar artan rekabet şartlarına uyum gösterebilmek için, sadece fiziki varlıklarını değil, fiziki olmayan varlıklarını da etkin bir şekilde yönetebilmek durumundadırlar. Zira firmaların değeri, fiziki varlıklar kadar, fiziki olmayan varlıkların etkinliği ile de belirlenmektedir. Bu varlıklar içerisinde yer alan markalar, firmaların bugünkü prestijinden ya da değerinden ziyade, gelecekteki konumunu ve değerini de belirleyecek olan önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.Marka; firmaya artı değer kazandırma, pazarlama kolaylığı gibi avantajları beraberinde getirmektedir. Bunun yanında markanın, firmaya ne kadar bir değer kazandırdığı da firma yönetimi açısından önemli bir sorun olmaktadır. Zira markaya yapılan yatırımların, bir değer olarak firmaya dönmesi beklenmektedir. Bu noktada markanın yaratmış olduğu değerin bilinmesi, firmanın marka yönetimi konusundaki stratejisinin belirlenmesi açısından oldukça önemlidir.Marka değeri pazarlama ve finans literatüründe farklı şekillerde hesaplanabilmektedir. Bu çalışma marka değerinin tespitinde kullanılan finansal yöntemleri tanıtmak amacıyla hazırlanmış ve uygulama sahası olarak Denizli Tekstil Sektörü örnek olarak alınmıştır. Mukayese yapılabilmesi ve sonuçların analizine destek olması açısından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmalar da uygulamaya dâhil edilmiştir.Çalışmanın uygulama kısmı; Japonya Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı'nca önerilen yöntem temel alınarak yapılmıştır. Adı geçen yöntem, firmalara ait ve markayla ilişkilendirilebilen bazı mali bilgilerden yola çıkarak marka değerini hesaplamaktadır.Uygulama sonucunda Denizli Tekstil Sektöründe faaliyet gösteren bazı firmaların markalaşma konusunda ciddi adımlar attığını, ancak üretimlerinin tamamını markalı ürünlere yönelik olarak yapamadıkları ortaya çıkmıştır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Tekstil Sektörü'ndeki bazı firmaların Denizli firmalarının gerisinde olması ise sorunun sadece bölgesel ekonomilere yönelik olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Firms, to survive in today?s fierce competitive marketplace, have to manage efficiently not only tangible assets but also intangible assets. Because firm?s value is determined by tangible assets and intangible as well. Brand, an intangible asset, is an important factor which determines firms future position and value rather than present value and reputation.Brand, provides value added and facilitates marketing for firms. However, quantity of this value, which is required to know recovering the cost of brand investment, is not well known by firm management. Moreover, determining brand value is important in terms of challenging brand strategies.Brand value may be measured differently in marketing and finance literature. This study aims to introduce financial methods measuring brand value, and includes an application at Denizli textile industry. For comparisons textile firms listed at Istanbul Stock Exchange have also been included.The empirical part of the study is based on a model proposed by Ministry of Economy, Trade and Industry of Japan. This model measures brand value using some financial data related to brand.Results indicate that some of the investigated firms have had remarkable steps in branding nevertheless, whole products are not branded. Results also indicate brand values of few of the firms listed at Istanbul Stock Exchange are far behind Denizli?s firms, which in fact refers this problem is not only attached to local economies.