Statik durumda dişli çark dişleri arasındaki yük paylaşımı ve gerilmelerin teorik incelenmesi
  1. Tez No: 21857
  2. Yazar: SAVAŞ ÖZNALBANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SAİT YÜCENUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Dişli çark sistemlerinde hareketin sürekliliği için bir diş çifti kavramayı terketmeden, diğer bir diş çifti kavra maya başlamalıdır. Dolay ısı ile kavrama süresinin bazı an larında tek diş, bazı anlarında ise çift diş teması söz ko nusudur. Diş çiftlerinin elastik özellikleri ve yaylanma rij it likleri bilindiğinde ve birtakım diş baoyutları verildiğin de, basit bir matematiksel model yardımıyla diş çiftleri a - rasındaki yük paylaşımını hesaplamak mümkün olur. Dolayısı ile bir diş çiftinin taşıdığı yükün, kavrama süresi boyunca nasıl değiştiğini diyagramlar yardımı ile göstermek mümkün olur. Çeşitli veriler değiştirilerek (örnek olarak normal kuv- vet, profil kaydırma faktörleri v. s. ) yük paylaşımına çeşit li faktörlerin etkisi incelenmektedir. Yük paylaşımı hesaplanan dişli çark sistemlerinde, diş çiftlerinin gerilme hesabı yapılabilmektedir. Eğilme geril mesinin hesaplanması ile kavrama süresi boyunca çark ve pi n- yon için bir dağılım elde edilmektedir. Diş çiftleri arasındaki yük paylaşımı ve gerilme durumu belirlendikten sonra Hertz basınç değerleri hesaplanmakta ve bulunan değerler yardımı ile diyagramlar çizilebilmektedir. VI 1
Özet (Çeviri)
SUMMARY TYPES OF GEAR I If G Gears are used in a wide range of engineering designs so that power may be transmitted steadily and without slip, such as occurs with a belt drive. The types in general use may be grouped under four headings: a> Spur gearing b> Helical and spiral gears c) Bevel gears d) Worm gearing Each has its own sphere of usefulness, but there is no clear demarcation, as often two or mare of the above types may be arranged to give the same results. In this study, spur gears are used. SPUR GEARS Spur gears are those which have the teeth cut parallel to the axis of the shaft. A cross section of the tooth is identical for bath size and shape along the entire length. As the teeth lie parallel to the axis, spur gears can only be fitted to drives which have the shafts lying parallel to each other. Spur gearing is used over a wide range of articles from small watches and meters, gear trains on machine tools, in gear boxes as fitted to motor cars and aero engines, to large dr i ves as found in rolling mills and board ship. viiiA spur gear drive Is one of the most important ways of transmitting a positive motion between two, shafts lying parallel to each other. A gear of this class may be likened to a cylindrical blank which has aseries of equally spaced grooves around its perimeter so that the projection on one blank may mesh the revolutions made by each is definite, regular and in an inverse ratio to the number of teeth in the respective gears. This ability of a pair of well made spur gears to give a smooth, regular, and positive drive is of the greatest importance in many engineering designs. TOOTH SHAPE It is of the highest importaance that the tooth form on any gear is chosen so that a) all gears will run with smooth uniform action; b) have a strong tooth section; c) be free from undercutting; d> will mesh at the correct centre distance ; e> will mate with any gear of the particular standard tooth size; f) offers no manufacturing difficulties; g) provides an adequate tooth overlap; h) ensures an even motion between the driver and driven gears. By a process of elimination extending over a period of years the many tooth shapes formerly employed have, generally speaking, been whittled down for external gear teeth to one, the involute curve. This tooth contour gives a better contact, stronger tooth section, avoids serious undercutting at the bottom of the flank, facilitates production, also eases the question of standardisation as its basic form can readily be produced with the normal manufacturing equipment. When running, the action of an involute tooth is a combination of rolling and sliding. ix