T.C. Merkez Bankası'nda örgüt geliştirme
Development of organization in Central Bank of Turkey
  1. Tez No: 218581
  2. Yazar: GÜVEN SELVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hızla değişen Dünya'da örgütler de değişime uyum sağlamak zorunda kalmışlardır. Örgütlerin değişim amacı, varlıklarını sürdürebilmek için, sürekli gelişimi sağlayabilmektir.Bu çalışmanın teorik bölümünde örgüt geliştirmeyi etkileyen başlıca faktörlerin; çevresel gelişmeler, değişen performans standartları, değişen iş ortamı ve örgüt yapısı olduğu üzerinde durulmuştur. Örgütlerin bu değişen faktörlere uyumları için ne yapmaları ve faktörleri nasıl kullanmaları gerektiği tartışılmıştır. Bu kapsamda örgüt geliştirmenin örgütün kendisi ve çalışanları için ne anlama geldiği sorusuna cevap aranmıştır. Teorik bölümün ikinci kısmında ise örgüt geliştirmedeki en önemli aktörün insan olduğu vurgulanmış ve İnsan Kaynakları Yönetimi'nin nasıl bir öneme sahip olduğu tartışılmıştır.Çalışmanın pratik bölümde; 1931 yılında faaliyetine başlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın uzun bir gelişim yolu olduğu gerçeğiyle, bankanın örgüt geliştirme yolları araştırılmıştır. Örgüt geliştirme yolunda Merkez Bankası'nın etkilendiği hem içsel hem de dışsal faktörler bulunmaktadır.Banka'nın köklü bir geçmişe ve birikime sahip olması, örgüt yapısı, kurumsal kültürü içsel faktörleri olarak; küreselleşme, Avrupa Birliği, bilişim teknolojilerindeki gelişmeler ve politik rüzgarlar ise dışsal faktörleri olarak belirtilmiştir.Pratik bölümün son kısmında, Merkez Bankası'nın İnsan Kaynakları biriminin örgüt geliştirmedeki yerinin ne olduğu ve insan Kaynakları Biriminin örgütsel yapısının, faaliyetlerinin ve özelliklerinin neler olduğu açıklanmıştır. Bilgi üreten bir kurum olarak Merkez Bankası insan aktörünün önemini İnsan Kaynakları biriminini örgüt geliştirmede ilk sıralara yerleştirerek göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the rapidly changing world, organizations also had to adapt to the change. The objective of the organizations? change is to provide continuous development to sustain their presence.In the theoretic section of this study, it is emphasized that the main factors affecting the organizational development are environmental developments, changing performance standards, changing work environment and organizational structure. What the organizations do to adapt themselves to these changing factors and how should they make use of these factors are discussed. In this framework, an answer is sought to the question on what organizational development implies for the organization itself and its employees. In the second part of the theoretical section, it is stressed that the most important actor in organizational development is human and also what kind of an importance does the Human Resources Management have is discussed.In the practical section of the study, means of organizational development for the Central Bank of the Republic of Turkey are studied by considering the fact that the Bank, which became active in 1931, has a long development route. There are both internal and external factors influential on the Central Bank on its route to organizational development. The long history and the rooted accumulation of the Bank, its organizational structure and institutional culture are stated as internal factors while globalization, the European Union, developments in information technologies and political winds are stated as external factors.In the last part of the practical section, the position of the Human Resources department of the Central Bank in organizational development and the organizational structure, activities and characteristics of the Human Resources department are explained. As an institution which produces information, the Central Bank has shown the importance of the human actor by giving the Human Resources department one of the first ranks in organizational development.