Evli ve boşanmış kişilerin evlilik uyumu ve cinsiyetçilik açısından karşılaştırılması
Comparison married and divorced people according to the marital adjustment and sexism
- Tez No: 218585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA Y. DÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Evlilik, kadın ve erkek arasında toplum tarafından onaylanmış, karşılıklı dayanışma sağlayan, cinsel ihtiyaçların doyuma ulaştırıldığı yasal bir ilişkidir. Evlilikte uyum, cinsiyetçilik ve cinsiyet rolü evlilikten duyulan memnuniyet üzerinde etkili olabilmektedir.Bu çalışmayla, halen evli, boşanma sürecinde ve boşanmış kişilerin, evlilik uyumu ve cinsiyetçilik açısından karşılaştırılması ve cinsiyetçilik ile cinsiyet rolünün evlilik uyumu üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın verileri, Evlilikte Uyum Ölçeği, Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği ve Bem Cinsiyet Rolü Envanteri-Kısa Formu kullanılarak toplanmıştır.Araştırmaya 242 kişi katılmıştır.Araştırmanın bulguları aşağıdaki şekilde özetlenebilir:Halen evli kişilerin evlilik uyumu düzeyleri, boşanma sürecinde olan ve boşanmış kişilerin evlilik uyumu düzeylerinden yüksektir. Halen evli kadınların evlilik uyumu, boşanma sürecinde olan ve boşanmış kadınların evlilik uyumundan; halen evli erkeklerin evlilik uyumu boşanma sürecinde olan ve boşanmış erkeklerin evlilik uyumundan yüksektir. Düşmanca cinsiyetçilik düzeyi düşük olan erkeklerin evlilik uyumu, düşmanca cinsiyetçilik düzeyi yüksek olan erkeklerin evlilik uyumundan yüksektir. Düşmanca cinsiyetçiliği düşük olan erkekler, düşmanca cinsiyetçiliği düşük olan kadınlardan daha yüksek evlilik uyumu bildirmişlerdir. Boşanma sürecindeki kadınlarda, evlenme yaşı arttıkça evlilik uyumu artmaktadır. Halen evli erkeklerde, düşmanca cinsiyetçilik arttıkça evlilik uyumu azalırken, kadınsılık arttıkça evlilik uyumu artmaktadır. Evlilik uyumunu en iyi yordayan değişkenler, çalışma durumu, evlenme biçimi, kadınsılık, eğitim durumu ve evlilik süresidir.
Özet (Çeviri)
Marriage is by society accepted a legal relation between man and woman which provides reciprocal solidarity and brings the sexual needs to satisfaction. Harmony in marriage, sexism and gender roles can have effects on pleasure provided from marriage.This study compares married, in process of being divorced and divorced people from the perspective of marital adjustment and sexism and examines the effects of sexism and gender roles on marital adjustment.The data of the study were collected by using `Marital Adjustment Scale?, `Ambivalent Sexism Scale? and `Bem Sex Role Inventory-Short Form?.The study was conducted among 242 inviduals.Findings of the study can be summarized as follows:The level of marital adjustment by married people is higher than the level of marital adjustment by in the process of being divorced and divorced people. The level of marital adjustment by married women is higher than the level of marital adjustment by in the process of being divorced and divorced women. The level of marital adjustment by married men is higher than the level of marital adjustment by in the process of being divorced and divorced men. Marital adjustment of men with low rank of hostile sexism is higher than marital adjustment of men with high rank of hostile sexism. Men with low rank of hostile sexism gave higher marital adjustment than women with low rank of hostile sexism. By women in the process of being divorced marital adjustment increases with growing marriage age. By married men marital adjustment decreases with increasing hostile sexism, with the increasing femininity by men increases marital adjustment as well. The variables which affected marital adjustment best were employment, form of marriage, femininity, educational background and duration of marriage.