Evlilik süresini etkileyen faktörlerin Cox regresyon ile analizi
Analyzing the effect of the marriage duration factor with Cox regression
- Tez No: 221562
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLEK ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu uygulamada; analiz sonuçları, EK 1'de sunulan anketten alınan veriler doğrultusunda kullanılan açıklayıcı değişkenlerin, Cox regresyon modeline nasıl uygulandığını ve yorumlandığını vurgulamak amaçlanmıştır. Çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. Bölüm 1'de Cox regresyon analizi yapılırken verilerin sahip olacağı dağılımlar ile ilgili bilgiler açıklanmıştır. Bölüm 2'de ise tezin konusu olan Cox regresyon analizinin genel anlatımına yer verilmiştir. Hangi durumlarda Cox regresyon analizi uygulamasının yapılması gerektiği, çoklu doğrusal regresyon analizinden farklılıklarından bahsedilmiştir.Bölüm 3'te ise Cox regresyon analizinin uygulama alanına uygun gelen evlilik sürelerinin incelenmesi, kişilerin boşanma risklerinin ortaya çıkarılması amacı ile yapılmış bir uygulama bulunmaktadır. İlk önce evlilik ve boşanma ile ilgili genel bilgilerden bahsedilmiş, daha sonra araştırma hakkında çeşitli bilgiler aktarılmıştır. Bölüm 2 ve Bölüm 3'de anlatılan bilgilerden yola çıkarak, Cox regresyon analizini uygulamak için veri tabanını oluşturacak anket formu hazırlanmış, elde edilen veriler doğrultusunda Cox regresyon analizi yapılarak hedefe ulaşılmıştır. Bölüm 3 `de yapılan anket formuna göre frekans tabloları ve Cox regresyon analizine ait denklem çözümleri de yer almaktadır. Son olarak, sonuç bölümünde de evli ve boşanmış çiftler üzerine uygulanan anketin Cox regresyon analizine göre çıkarılan sonuçlarından ve kişilerin boşanma riskini yani araştırılan evlilik süresini etkileyen değişkenlerden bahsedilmiştir. Anahtar Kelimeler : Cox Regresyon
Özet (Çeviri)
This practice aims to emphasize how the explanatory variables, which are used in line with the data gathered via the attached questionaire (EK 1), are applied and explained with the Cox regression model. The study is composed of 3 chapters. In Chapter 1, the information regarding the breakdown of the data is explained while Cox regression analysis is run. Chapter 2 is devoted to the general explanation of the subject of the thesis, the Cox regression analysis. The circumstances when Cox regression analysis should be used and the difference between Cox regression analysis and multilinear regression analysis is illustrated. Chapter 3 contains a study, which is conducted to investigate the marriage durations and to expose the risks of getting divorced. First general information on marriage and divorce is provided, then several information on research are portrayed. A questionaire, with respect to the information discussed in Chapters 2 and 3, is prepared that will constitute the database to apply the Cox regression analysis later on. The target is achieved with application and collection of the data. The frequency tables that are driven from the questionaire together with the equation solutions are displayed in Chapter 3. Finally, in the conclusion part, the results of the Cox regression analysis of the questionaire, that is employed on married and divorced couples, and the variables that effect the risk of divorce (in other words the duration of marriage that is researched) are explained. Key Words : Cox Regression