Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servise başvuran ve bipolar depresif dönem tanısı alan hastalarda SUSİD oranları
Clinical diagnosis and sociodemographic data of the patients who admitted to the emergency psychiatry unit of BRSHH
- Tez No: 307601
- Danışmanlar: UZMAN NEŞE ÜSTÜN GÜVENEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmada; Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil psikiyatri servisine başvuran hastaların başvuru nedenleri, sosyodemografik özellikleri, konulan tanılar, aldıkları tedavilerin gözden geçirilmesi ve başvuruların ne kadarının gerçekten acil olduğunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Hipotez: Kendi isteğiyle, yakınlarının isteğiyle, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden sevk edilerek ya da başka hastanelerden konsultasyon istemiyle son durak psikiyatri hastanelerinden biri olarak bilinen Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil psikiyatri birimine başvuran hastaların klinik durumlarının gerçekten acil olması gerektiği ve daha çok akut alevlenme halindeki psikotik bozuklukluk ve mizaç bozukluğu hastalarının başvuracağı hipotezinden yola çıkıldı. Ancak acil psikiyatri servisine gerçekten aciliyeti olmayan, hiç de azımsanmayacak bir populasyonun müracaat ettiği de bilinen bir gerçektir.Yöntem: Ağustos 2011 ayı boyunca Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri acil birimine başvuran kişilerin tıbbi kayıtları incelendi. Toplam 775 olgunun yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, iş durumu, hastaneye başvurma sıklığı, hastalık başlangıç yaşı, ilaç kullanımı, yatış sayısı, ailede psikiyatrik hastalık öyküsü, suisid girişimi olup olmadığına dair bilgileri ve DSM-IV-TR'ye göre yapılan klinik görüşme sonucu konan psikiyatrik tanıları kayda alındı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 17.0 for Windows programı kullanıldı. Sosyodemografik veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (frekans), parametrik dağılım özelliği göstermeyen ölçümlerin karşılaştırılmasında Chi Square (ki-kare) testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the main referral complaints, the sociodemographic data and the clinical diagnosis of the patients who admitted to the Bakirkoy Prof. Dr. Mazhar Osman for Psychiatric, Neurosurgery and Neurological Diseases Training and Research Hospital . Also we aimed to revise the treatments they receive and to investigate if the referrals are really emergent.Hypothesis: We hypothesized that; Bakirkoy Prof. Dr. Mazhar Osman for Psychiatric, Neurosurgery and Neurological Diseases Training and Research Hospital is known as the last stop psychiatric hospital in Turkey; so the referrals should be real emergent as acute psychotic excarbations or manic/depressive episodes of bipolar disorder or major depression. However; in practice it is a fact that a significant amount of patients do admit with no real emergent complaints.Methods: Among approximately 2000 admissions in august 2011 to Bakirkoy Prof. Dr. Mazhar Osman for Psychiatric, Neurosurgery and Neurological Diseases Training and Research Hospital, 775 of them are randomly selected and included to our study. We recorded the age, sex, marital status, educational level, job status, the frequence of referral to the emergency psychiatry, treatment/drug utilization, hospitalization, family history of psychiatric illness, suicide idea /attempt and the clinical diagnosis that is made according to the DSMIV-TR of the patients. We used SPSS 17.0 version for the statistical analyzes.