Swap işlemi ve hukuki niteliği
Swap transaction and legal character
- Tez No: 218592
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Sabit kur esasına dayalı Bretton-Woods sisteminin çöküsüyle birlikte uluslararası para ve sermaye piyasaları ciddi bir faiz oranı ve döviz kuru riskiyle karsı karsıya kalmıs; bu durum finans teorisyen ve uygulamacılarını bu risklerin ortadan kaldırılmasını ya da en azından kontrol altında tutulabilmesini saglayacak yeni finansal araçlar aramaya yöneltmistir. Swap islemi, bu arayıslar neticesinde ortaya çıkan ?yeni finansal araçlar?dan biridir. Swap sözlesmesi ile taraflar birbirlerine, sözlesme süresi boyunca, hukuken temeldeki finansal islemden bagımsız, dönemsel ödemeler yapmayı taahhüt ederler. Sözlesmenin iki temel türü; faiz oranı ve para swap sözlesmeleridir. Bunlardan faiz oranı swap sözlesmesinde, taraflar birbirlerine periyodik olarak sabit ya da degisken ödemeler yapmak hususunda anlasırlar. Bu ödemelerin miktarları aynı para birimi ile ifade edilmis farazi anaparalara dayalı olarak hesaplanır fakat farazi anaparalar el degistirmez; ayrıca dönemsel ödeme yükümlülükleri takas yoluyla sona erdirilebilir. Para swap sözlesmesinde ise farazi anaparalar farklı para birimleri ile belirlenir ve takas mümkün degildir. Swap islemi, özellikle bankalar ve büyük isletmeler tarafından yaygın olarak kullanılmasına ragmen, Türk hukukunda henüz kapsamlı bir hukuki düzenlemeye konu edilmis degildir. Bu durum, swap taraflarının hukuki risklerle karsı karsıya kalmalarına sebebiyet vermektedir. Swap piyasasında karsılasılan hukuki problemlerin çözümü için öncelikle islemin bir özel hukuk sözlesmesiolarak degerlendirilmesi gerekir. Bu çalısmada, böyle bir yaklasımın swap piyasasında karsılasılan hukuki problemlerin çözümüne önemli ölçüde katkı saglayacagı düsüncesinden hareketle, öncelikle swap sözlesmesinin unsurları, türleri, tarafları ve kurulusu ele alınmıs, bu kapsamda uygulamada kullanılmakta olan standart çerçeve sözlesme metinlerinde yer alan bazı önemli hükümler incelenmistir. Çalısmanın ikinci bölümü, swap sözlesmesinin özellikleri ile hukuki niteliginin tespitine ayrılmıstır. Çalısmanın son bölümünde ise swap sözlesmesinden dogan yükümlülükler ile sözlesmenin sona ermesi ele alınmıs; bu kapsamda, standart çerçeve sözlesme metinlerinde yer alan sona erme sebepleri ve sözlesmenin sona ermesinin hükümleri incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Following the collapse of the Bretton-Woods system based on fixed rate, international money and capital markets have faced a serious interest rate and exchange rate risks. This situation has pointed the financiers to look for new financial instruments that provide to eliminate or at least to manage these risks. The swap transaction is one of the new ?financial instruments? that has occurred as a result of these searches. By the swap agreement the parties engage each other during the life of the contract to make periodic payments by the same or different currencies that are legally independent from the basic financial transaction. The two basic types of the agreement are interest rate and currency swap agreements. In interest rate swaps the counterparties agrees to make each other periodic fixed or floating payments. The payments are calculated on the notional principals which are denominated in same currencies but notional principals are not exchanged. The periodic payments can be netted. In a currency swap, the currencies in which the principals are denominated are different and netting is not possible. The swap transaction is not regulated in Turkish law specially although it?s used by especially banks and the big companies extensively. This situation causes that the swap counterparties are faced with legal risks. To find solutions for the swap market?s legal problems, before all else, the swap transaction must be handleas a contract governed by private law. The study is based on this point of view and in the first part, the components, types, parties and formation of the swap contract and some of the important clauses which are in standard framework conventions? texts are analyzed. The second part of the study is assigned to the determination of the properties and legal character of the swap agreement. The final part of the study includes the contractual obligations and the cessation of agreement, in this context, cessation causes which are in the standard framework agreement?s texts and the legal conclusions of the cessation are abstracted.