Konya basınında Afif Evren (1922-1977)
Afif Evren ın Konya press (1922-1977)
  1. Tez No: 218611
  2. Yazar: ADEM DEMİRSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANER ARABACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Gazetecilik, Biography, Journalism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma bir yerel basın çalışanından hareketle bir dönem analizi ve yerel basın çalışmasıdır. Çalışma, Anadolu basının bir üyesinin biyografisi üzerinden yapılmıştır. Anadolu'daki önemli basın merkezlerinden biri olan Konya'da, 1922?1977 yılları arasında yayınlanan tüm gazetelerde çalışan Afif Evren, Konya yerel basının en önemli kalemlerinden biridir. Afif Evren'in Babalık gazetesi ile başlayan gazetecilik hayatı, Ekekon hariç diğer gazetelerde devam etmiştir. Yerel basın çalışanı olarak siyasi duruşu, dünya algılaması, zevkleri ve hüzünleri gibi bireysel özelliklerinin de ortaya konulduğu çalışma, Anadolu'da yetişen bir gazetecinin portresini anlatmakla birlikte dönemin sosyal ve kültürel özelliklerini de ortaya koymaktadır.Çalışmada, tek partiden çok partili hayata geçiş ve daha sonra gelen askeri devrimleri basın sektöründe iken yaşayan Afif Evren'le birlikte, medya siyaset ve toplum ilişkisi yerel bir gazeteci ve aydın gözüyle ortaya konmaktadır. Dönüşüm geçiren toplumda gazetecilik olgusunun ve gazetecilerin değişiminin incelendiği süreçte Afif Evren hem basın tarihine ışık tutmakta hem de yerel basın sorunları hakkında bilgi vermektedir.Konya'da yerel basının gelişmesine katkıda bulunan Afif Evren, aynı zamanda Konya'yı tanıtan eserleri ile bir Konya'nın hafızası şeklinde düşünülebilir. Özellikle Konya tarihinde unutulan olguları veya çevrede olarak görülerek üzerinde durulmayan kişileri anlatan Evren, bir yerel tarih okuması ve toplumsal modernleşmenin yerel yüzüdür.
Özet (Çeviri)
This study is a period analysis with the action from a local press employee and a local press study. The study was done from one of an Anatolian press member?s biography. Afif Evren who worked in all published newspapers between 1922 and 1977 was a foremost penman in Konya, which is one of the most important press centers in Anatolia. Afif Evren?s journalism life started with the newspaper ?Babalık? and followed on with the other newspapers except ?Ekekon?. The study exposing Evren?s politics, world apprehension as a press employee and his traits like enjoyments and sadness represents a journalist?s portrait that grew up in Anatolia and also the period?s social and cultural characteristics.In the study, media, politics and society relationship is represented from the angle of a local journalist and an intellectual, together with Afif Evren, who experienced the change-over from single-party era to multiparty era and the military revolution came after while he was still in the press sector. In the process of researching journalism fact and the change of journalists in the transforming society, Afif Evren flashes a light up on the press history and gives information about local press issues at the same time.Afif Evren who contributed the evolution of local press in Konya, can be considered as ?Konya?s memory? with his introductory works about Konya. Evren, especially telling about the forgotten facts in Konya history or the people who don?t given point in the neighborhood, is a local history reading and a local face of social modernism.