XX. Asır Halep muhaddisleri ve Abdülfettâh Ebû Gudde'nin hadisçiliği
Twentieth century Hhdith scholars (muhaddiths) Of Aleppo and Abd Al-Fattâh Abû Gudda?s hadith thought
  1. Tez No: 218616
  2. Yazar: MUHAMMET BEYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Tezin Amacı:Genelde hadis tarihi, özelde günümüz ricâl tarihinin yazımına katkıda bulunmak, Halep'teki hadis âlimlerini tanıtmak, Ebû Gudde'nin hayatı, ilmi kişiliği ve eserlerini ele almak ve onun hadisçi kimliği ile hadis ilmine katkılarını incelemek.Tezin Muhtevası:Tez bir giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır:Girişte konunun önemi ve amacı, takip edilen yöntem ve kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde, Halep şehri ve XX. asır Halep muhaddisleri konu edilmiştir. İlk kısımda Halep şehrinin tarihi, İslâm öncesi, İslâmî ve son dönem olmak üzere üç başlık altında ele alınmış, ardından XX. asır Halep'ine genel bir bakış yapılmıştır. XX. asır Halep muhaddisleri kısmında muhaddis olarak belirlenen sekiz ilim adamının hayatı işlenmiş, ardından hadis ilmiyle belli bir düzeyde ilgilenmiş yirmi iki ilim adamından söz edilmiştir.İkinci Bölümde, Abdülfettâh Ebû Gudde'nin hayatı, kişiliği ve eserleri konu edilmiştir. Hayatı kısmında kimliği, öğrenimi, görev hayatı ve vefatı anlatılmış; kişiliği kısmında ilmî kişiliği, irşad ve tebliğ yönü, siyasî ve ictimaî yönü, ahlakı, hakkında yapılan çalışmalar ile hakkında söylenenler ele alınmış; eserleri de yayınlanmış ve yayınlanmamış olanlar şeklinde tasnif edilerek tanıtılmıştır.Üçüncü Bölümde ise Ebû Gudde'nin hadisçiliği, onun hadisçi kimliğini oluşturan âmiller ve hadis ilmine katkıları incelenmiştir. Hadisçi kimliği oluşturan âmiller kısmında fıtrî yatkınlığı, etkilendiği âlimler, ilim yolculukları ve icâzetleri ele alınmış; hadis ilmine katkıları kısmında ise öğretimi, eserleri ve görüşleri incelenmiştir.Sonuç kısmında Halep muhaddisleri Abdülfettâh Ebû Gudde ile karşılaştırılmış, ardından Ebû Gudde'nin kişiliği ile hadis ilmine katkıları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the thesisThe purpose of my thesis is to make a contribution to history of hadîth in the general, and specifically in the writings of the history of Rijâl. In addition, I intend to introduce certain Aleppo scholars, discuss the life of Abd al-Fattâh Abû Gudda, his scholarship, his books, and to analyze him as a hadith scholar (muhaddith) along with his contribution to science of hadîth.Content of the thesisThe thesis is composed of an introduction, three chapters and a conclusion.The importance of the topic, its aim, the method which is used along with its sources are presented in the introduction.In the first chapter, the history of Aleppo and the twentieth century hadith scholars (muhaddîths) of Aleppo are introduced.In the first part, the history of Aleppo will be discussed in three sections: pre-Islamic, Islamic and the last periods. Afterwards, twentieth century Aleppo will be presented. In the part concerning twentieth century muhaddiths, the lives of eight muhaddiths are studied. Finally, twenty two scholars who engaged with hadith are mentioned.In the second chapter, the life of Abd al-Fattâh Abû Gudda, his personality and studies are investigated. In the part dealing with his life, his biography, education, employment and death are explicated. Concerning the section on his personality, his identity as a scholar, his guiding of others (irshad) and propagation of religion (tablîg), his political and social side, his character, works to be done, and expressions said about him will be examined. His studies also are introduced, being classification as published and non-published.In the third part, Abd al-Fattâh Abû Gudda?s hadith thought, the motivations forming his the muhaddith aspect of his personality, and his contributions to the science of hadith are studied. In the section on the motivations forming the muhaddith aspect of his personality, his inborn aptitude, scholars whom he affected, his scholarly journey and his educational licenses (ijaza) are investigated. In the part of his contributions to hadith science, his teaching, books and his thoughts are presented.In the conclusion, Aleppo? muhaddiths will be compared with Abd al-Fattâh Abû Gudda, followed by an evaluation of his personality and his contributions to science of hadith.