KOBİ'lerden holdingleşmeye geçiş sürecinde ikinci ve üçüncü kuşağın işletme politikaları ve kurumsallaşma sürecine etkisi araştırması: Kipaş Holding örneği
A study on the effects of second and third generations on the business politics during the the transition process from small and middle sized enterprise to holding company: The case of Kipas.
- Tez No: 218622
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR AKGEMCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Aile işletmecisi olan KOBİ'ler, varlıklarını sürdürebilmek, rakipleri ile rekabet edebilmek gibi çeşitli ihtiyaçlar doğrultusunda değişimlere uğrayarak günümüze kadar gelmiştir. Çalışma, 1984 yılından bugüne tekstil alanında ciddi bir gelişme gösteren Kahramanmaraş il merkezindeki holding kapsamındaki aile işletmesinin kurumsallaşma ve işletme politikasının yeni kuşaklar açısından incelemeyi amaçlamıştır. Yapılan araştırmada gözlem ve görüşme kullanılmıştır.Çalışma sonuçları, yöredeki aile işletmesinin büyük ölçüde kurumsallaşmayı önemsediklerini, büyüme sürecinde görülen aile merkezli sorunların farkında olduklarını ve aile ile işletme ilişkilerinde bir dengeyi gözettiklerini göstermektedir. Bu noktada işletmenin yaşı ve büyüklüğünün bazı faktörler üzerinde etkili olduğu da belirlenmiştir. Bu çalışma bulgularının aile işletmelerinin politikalarını geliştirmelerinde ve bu konuda gelecekte yapılacak araştırmalara yol göstericisi olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The SMES, which are family firms, reached to today with getting some changes in the direction of the kinds of needs such as to survive or to get competitive advantage.The study aims to investigate the politics of institutionalization and operation of the family business, which is at the holding position based in the city of Kahramanmaraş been showing a great development at the textile sector since 1984, from the view of new generations. As the data collection methods, the observation and interview were used in the study.The results of the study show that the family firm in the Kahramanmaraş is getting institutional in a big scale, they are aware of the family centered problems encountered during the period of getting bigger and they observe a balance in the relations of the family and the firm. At this point, it is also realised that the age and the size of the firm have effects on some factors regarding institutionalization. It is expected that the results of this study will be way shower for developing of the politics regarding family plants, and for the further surveys on this subject.