KOBİ'lerde finansman yöntemlerinin değerlendirilmesi ve alternatif yaklaşımlar: Ankara Ostim organize sanayi bölgesi'nde bir alan çalışması
The evaluation of finance method in SME's and alternative approach a field work in Ankara Ostim organized industrial zone
  1. Tez No: 423185
  2. Yazar: FEDAKAR GÜNSİLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN NAZMİ KARTAL DEMİRGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde faaliyet gösteren işletmelerin faaliyet alanları ve kapsamları değerlendirildiğinde birçoğunun küçük ve orta ölçekli işletmelerden yani KOBİ'lerden oluştuğu görülmektedir. Bu bağlamda KOBİ'lerin ülke ekonomisi adına büyük önem arz ettikleri bilinmektedir. Genel olarak KOBİ'ler ekonomik arenada var olan rekabet ortamında güçlü kalabilmek adına alternatif finansal kaynaklara başvurmaktadır. Bu bakımdan KOBİ'lerin rekabet avantajını sağlamaları adına alternatif finansal kaynaklara ulaşabilmek için etkin ve verimli bir şekilde çalışmak zorundadır.KOBİ'lerin kullandıkları alternatif finansal kaynaklar değerlendirildiğinde ticari olarak ödemlerin nakit akışı yerine ürün ve hizmet karşılığında yapılmasına imkan sağlayan barter sistemi, firmaların yatırım amacı uzun vadede gerçekleştirdikleri ürün ve hizmet kiralama sistemi factoring sistemi, leasing sistemi, risk sermayesi ve angel finanslama sistemi ile karşılaşılmaktadır. Kobi'lerin rekabet avantajını sağlamaları ve güçlenmeleri için alternatif finansal kaynaklara başvurmanın yanı sıra gerek ulusal gerekse de uluslararası birçok kurum ve kuruluş desteğine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In today's business environment, most of companies are considered as Small and Medium sized Enterprises (SMEs, in brief) in accordance with their operating areas and concept of their activites. Due to this fact, they play a very vital role in their nation's economy. Mostly, SMEs are in need of alternative financial resources to compete among eachother and to have Access to these resources, they have to operak effectively. Some of these alternative resources are barter, factoring, leasing venture capital and angel financing. Besides these resources, they also need support of national and international enterprises.