Alâaddîn Ali b. Muhammed el-Bistâmi eş-şahrûdî el-musannifek ve el-Hudûd ve'l-Ahkâm el-Fıkhıyye adlı eseri
Alâaddîn ali b. Muhammed el-Bistâmi eş-Şahrûdî el-Musannifek and his triatise named as el-Hudûd ve'l-Ahkâm el-Fikhiyye
- Tez No: 517546
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Hanefî mezhebi âlimlerinden olan el-Muṣannifek'in, Hanefî fıkhına uygun olarak açık ve net ifadelerle kaleme aldığı, muhtasar bir eser mahiyetindeki el-Ḥudûd ve'l-Aḥkâmu'l-Fıḳhiyye adlı eserini inceledik. Bu eser, muhtasar olması ve diğer fıkıh eserlerinden farklı olarak bölümlerdeki başlıkların dil yönüyle incelenmesi bakımından öneme sahiptir. Müellif eserde bölümlere başlık olarak kullanılan kelimeleri dil açısından incelemiş, ıstılah anlamlarını ifade etmiş ve açıklamalarını Âyet-i Kerîmeler, Hadîs-i Şerîfler, bazı âlimlerin sözleriyle desteklemiştir. Çalışmamız iki ana bölümden müteşekkildir. Birinci bölümde yazarın hayatı ve eserleri, yaşadığı dönemin siyasî, ilmî ve kültürel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise el-Ḥudûd ve'l-Aḥkâmu'l-Fıḳhiyye adlı eser metodolojik açıdan ele alınmıştır. Eserin genel özellikleri, diğer fıkıh eserlerinden farkı, yazılış sebebi ve eserde kullanılan kaynaklar hakkında bilgi verildikten sonra eserde kullanılan metod, konuları ele alma biçimi, dil ve üslup özellikleri, cümle yapıları, seçilen örnekler ve kullanılan istişhadlar hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca bu bölümlerde kullanılan istişhadlar, Ku'ân-ı Kerîm, Hadîs-i Şerîf, atasözü, şiir ve din âlimlerinin görüşleri gibi başlıklar altında itinayla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; we have examined el-Muṣannifek's, (who is one of the Hanafi's Sect savants) abridgement work named el-Ḥudûd ve'l-Aḥkâmu'l-Fıḳhiyye which was penned with clear expression in accordance with the Hanafi figh. This work has a significance because it is an abridgement work and examines the titles of chapters in terms of language unlike other figh works. In the work the author examined the words linguistically which were used as titles of chapters, expressed the meaning of the terms and supported his descriptions with Quran verses, Hadith-i Sharifs and views some savants. This study consists of two main chapters. In the first chapter we have examined the authour's life, political, scientific and cultural characteristics of thetime era he lived. In the second chapter we have handled one of the authour's work named“el-Ḥudûd ve'l-Aḥkâmu'l-Fıḳhiyye”methodologically. Gneral features of the work, differences from other figh works, reasons for composing thr work and resources are studied. Subsequently; method used in the work, the way of handling the topics, language and stylistic features, structure of sentences, selected examples and references have been examined in detail. In addition, the references used in these sections are examined carefully under the headings like Quran, Hadith-i Sharifs, proverbs, poems, and the views of religious scholars.