Kamu yönetiminin idari denetimi ve ombudsmanlık kurumu
The administrative of public inspection and the institution of ombudsman
- Tez No: 218657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLİSE GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Modern devletin yetki ve sorumluluklarının artması, idarenin bireyler üzerindeki tasarruflarının artmasına, bu da idarenin denetlenmesinde geleneksel denetim yöntemlerinin yetersiz kalmasına yol açmıştır. Özellikle hukuk devleti anlayışının gelişmesi, insan haklarının önem kazanması ve insanlığın daha bilinçli hale gelmesinin bir sonucu olarak bugün tüm dünya ülkeleri, idarenin eylem ve işlemlerinden dolayı haksızlığa veya zarara uğrayan vatandaşların haklarını koruyan çeşitli düzenlemeler yapmışlardır.Yargısal denetimin sınırlı oluşu, yavaş işlemesi nedeni ile etkisizliği ve yetersizliği, çağdaş idarenin gelişme ve değişmesine cevap verememesi, bunun yanında idarenin kendi içinde yapılan denetimin tek yönlü ve objektif olmaktan uzak oluşu, İsveç'te doğan ve gelişen bir tür denetim sistemi olan ombudsmanlık kurumunu geçerli bir duruma getirmiştir.Ombudsmanlık kurumu dünyanın bir çok ülkesinde bulunmakta ve hukukun üstünlüğünü sağlama açısından önemli bir işlev görmektedir. Ülkemizde uygulanacak ombudsmanlık kurumunun da özellikle AB ile müzakere sürecinde ülkemize sağlayacağı pek çok yararları olacaktır. Ancak ombudsmanlık kurumunun çok iyi bir şekilde anlaşılması ve anlatılması ihtiyacı vardır.
Özet (Çeviri)
The increase of the authority and responsibility of the modern state has caused the disposals of the administration on the individuals increase and this has also caused that supervising the traditional administration methods is inadequate . As a result of especially the development of the concept `Law State `, human rights gainig importance and humans being more conscious ,today all the countries have been making various regulations that protects the rights of their own citizens who suffer wrong and deficit.That the judicial administration is limited; the inadeqauteness and ineffectiveness due to the slow progressing and cannot reply the improvement and changing of the modern administraion besides its own supervision is not objective makes the establishment `ombudsman?, which is a kind of supervision system and is born out from Sweden, valid.Ombudsman has existed in many countries of the world and has an important role to enable the rule of law. Ombudsman that could be established in our country will be beneficial for our country in the process of the membership of the European Unions . However there is stil a need to understand and define the establishment `ombudsman? .