Kamu yönetiminin denetiminde Ombudsmanlık kurumu ve Afganistan yönetim sistemi
Ombudsman institution and Afghanistan administration system in the supervision of public administration
  1. Tez No: 844464
  2. Yazar: BAKHTİAR ORTAQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Ombudsmanlık Kurumu günümüzde dünya çapında kabul görmüş ve kabul edilmeye devam eden sistemik bir kontrol veya denetim mekanizmasıdır. Ombudsmanlık ilk olarak İsveç'te ortaya çıkmış ve gelişmiş, devlet ile vatandaşlar arasında arabulucu rolünü üstlenerek aralarındaki sorunları çözmeye çalışmıştır. Ulusal hizmetlerin artması, özellikle küreselleşmenin getirdiği değişimler, denetim mekanizmalarının yetersiz kalmasına neden olmuştur. Toplum geliştikçe, insan haklarını iyileştirme ve bireysel şikayetleri ele alma arayışı, dikkatleri ombudsmanlık kurumuna çevirmiştir. Her devlet kendi siyasi, sosyal ve idari sistemine göre bir ombudsmanlık kurumu kurmuştur. Bu çerçevede Kumu Yönetim ve Denetimi ve ombudsmanlık kurumunu ortaya çıkışın, özelliklerini ve örgütlenme ve Bazı ülkeler 'de Ombudsman Kurumu ve Türkiye'de ombudsmanlık Kurumu (kamu denetçiliği) şeklini inceleyerek ve Afganistan Yönetim sistemi açıklamaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The Ombudsman Institution is a systemic control or inspection mechanism that has been and continues to be accepted worldwide today. The Ombudsman institution first emerged and developed in Sweden, and tried to solve the problems between the state and citizens by taking on the role of mediator. The increase in national services, especially the changes brought about by globalization, caused the control mechanisms to be inadequate. As society has evolved, the quest to improve human rights and address individual complaints has turned attention to the institution of the ombudsman. Each state has established an ombudsman institution according to its own political, social, and administrative system. In this context, we will try to explain the emergence of the Kumu Administration and Supervision and the ombudsman institution, its characteristics and organization, and the form of the Ombudsman Institution in some countries and the Ombudsman Institution (Ombudsmanship) in Türkiye and Afghanistan Administration system.