Ceza Muhakemesi Hukukunda muhakeme şartı olarak şikayet
Complaint as a condition for judgement in crime judgement law
- Tez No: 218679
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM DÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Muhakeme makamını oluşturan iddia, savunma ve yargılama makamlarının kollektif bir biçimde çalışmasını gerektiren ?muhakeme? faaliyetinin yapılabilmesi için bazı şartlar öngörülmekte olup bunlara muhakeme şartları denmektedir. Şikâyet konusu da bu şartlardan biri olmakta ve bu şart ?olmazsa olmaz? anlamındaki şarttır yani bu aranan şartın bulunmaması muhakemeye engel olur.Anayasa da güvence altına alınan şikâyet özel hukuktaki haklardan olmayıp bir kamu hukuku yetkisi ve hakkıdır. Her suçta şikâyet mümkünse de tüm suçların muhakemesi için şikâyet şart koşulmamıştır. Suçlunun cezalandırılmasındaki toplumsal fayda daha fazla olursa, ceza muhakemesi şikâyet şartına tabi kılınmaz.Suç sayılan fiillerin sonuçlarının bir bakıma telafi edilmesi, suçun bozduğu toplum düzeninin yeniden kurul¬ması, bugün devletin temel gayelerinden biri olmaktadır. Bozulan toplum dengesinin ve düzeninin yeniden kurulması, suç sayılan fiillerin bu nite¬liklerinin tespit edilmesi ve bu fiilleri gerçekleştiren kişilere gerekli müey¬yidelerin uygulanması ile mümkündür. Bütün bu faaliyetin gerçekleşmesi öncelikle suçların kovuşturulmasını yapılması ile bu da tabi ki ceza muhakemesi ile mümkün olmaktadır.Çalışmamızda şikâyet konusunu üç bölüm halinde incelemeye çalışa¬cağız. Birinci bölümde şikâyeti maddi ceza hukuku ve ceza muhakemesi hukuku açısından ele ala¬cağız. Şikâyeti ceza muhakemesi şartı olarak inceledikten sonra, şikâyet hak ve yetkisi ile şikâyetin hukuki mahiyetini ortaya koymaya çalışacağız.İkinci bölümün konusunu şikâyette bulunmanın şartları, usulü ve sonuçları oluşturmaktadır. Bu bölümde şikâyetin şartlarını ortaya koyduktan sonra, şikâyette bulunma usulü başlığı altında şikâyetin ileri sürülme şeklini, şikâyette bulunulabilecek mercii ve makamları, şikâyette bulunma süresini ve süreye uymamanın sonuçlarını inceleyeceğiz.Üçüncü bölümde, şikâyet şartının gerçekleşmemesinin sonuçları, şikâyetten feragat ve vazgeçme, şikâyetçinin hak ve yükümlülükleri konularına değineceğiz.Çalışma, genel bir değerlendirmenin yapıldığı bazı önerilerin de yer aldığı sonuç bölümüyle bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are some conditions for the judgement activity that requires allegation, defense and judgement work collectively and these are called judgement conditions. Complaint is one of these conditions and it is causa sine qua non, that is the absence of this condition hinders judgement.Complaint which is granted in constitution is not a right in private law but an authority and a right in public law. Although complaint is probable in all crimes it is not laid down as a condition. If more social benefit is gained through the punishment of the criminal, criminal judgement is not subject to the complaint.The compensation for the outcomes of the actions considered as crime and reconstruction of the social order ruined by the crime are main aims of today?s state. The reconstruction of the ruined social order and balance is possible by determining the characters of the crimes and imposing necessary sanctions to the criminals commiting these crimes.. Realization of all these activities possible by prosecuting these crimes, and of course, with crime judgement.In this study, we studied the subject ?complaint? in three parts. In the first part, complaint was studied in terms of pecuniary crime judgement law and crime judgement law. After studying complaint as a condition of crime judgement, we tried to explain complaint right and authority and juridicial content of complaint.The topic of the second part includes the conditions of complaint and its results. In this part, after explaining the conditions of complaint, we examined how complaint is alleged, the authorities to whom to complain, the duration of the complaint and the results of ignoring the deadline.In the third part, we studied the results of not realizing the conditions of complaint, resigning complaint and rights and responsibilities of complainent.The study is finished with a conclusion which includes an overall evaluation with some further suggestions.