2000'den günümüze Latin Amerika- ABD karşılıklı ekonomik ve politik yaptırımları: Venezüella, bolivya, peru örnekleri
From 2000 to present Latin America-USA reciprocal economic and political sanctions: Venezuela, Bolivia, Peru samples
- Tez No: 218683
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇEMREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezin amacı 2000'den günümüze Latin Amerika ve ABD arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesidir.Tezin araştırma aşamasında Latin Amerika ve ABD arasındaki ilişki geçmişten günümüze incelenmiş ve 2000'den itibaren her iki tarafta yaşanan değişimlerin ilişkilere etkisi değerlendirilmiştir. Geçmişte ABD'nin buradaki ülkeler üzerindeki siyasi, ticari ve askeri yaptırımları ülkelerin yönetimlerinin belirlenmesi sürecini de etkilemiştir. 2000'den itibaren ABD'de ve Latin Amerika'da yaşanan iktidar değişiklikleri taraflar arasında yeni bir sayfa açmıştır. Bu tarihten itibaren Latin Amerika'nın ABD'ye devam eden yaptırımları ortaya çıkmıştır.Çalışmada Latin Amerika-ABD arasında değişken hale gelen güç dengesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to estimate the relations between Latin America and USA from 2000 to present.In the research stage of this thesis the relation between Latin America and USA had been examined from past to present and effections of both changes in two regions to the relations from 2000 had been estimated. In the past, USA had been effective on detemine the administiration of these countries with political, economical and military sanctions. The changes of governments since 2000 both in USA and Latin America had opened a new page in the relations. From that date, sanctions came out from Latin America directioned to USA.In this thesis, the balance of power which has become variable between Latin America and USA had been examined.