Gümrük Birliği'nden sonra Türkiye-AB İlişkileri
Turkey-Eu relations after the introduction of Custom Union
- Tez No: 218682
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇEMREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsanlık tarihinde bir dönüm noktası olan II. Dünya Savaşı'nın izleri, uzun süre hafızalardan silinememiştir. XX. yüzyıl'da Avrupa'da yaşanan bu dram, Avrupa ülkelerini harekete geçirmiş, ve yeni bir arayışa girmelerine sebep olmuştur. Avrupa özellikle dünya ticaretinde çok yönlü denkleşmeye imkan sağlamak, dış ticareti canlandırmak amacıyla ekonomik bütünleşme sürecine girmiş ve çeşitli organizasyonlar kurmuştur. Bunlardan en önemlisi ve etkilisi; bugün Avrupa Birliği olarak adlandırdığımız yapıda üyeler arasında uygulanan Gümrük Birliği'dir. Avrupa Kömür Çelik Teşkilatı'nı kuran Paris Antlaşması'nın imzalanmasıyla (Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg) gelecekteki AB'nin temelleri atılmıştır.Türkiye, Avrupa Birliği'ne üye olmak isteyen ve bunun için çaba gösteren bir ülkedir. Bu bağlamda Türkiye, çağdaş bir Avrupa ülkesi olma yolundaki azmini ekonomik, siyasi, kültürel ve güvenlik alanlarındaki batılı kuruluşlarla ilişkilerini geliştirerek göstermektedir. 1963 yılında Türkiye ile Avrupa Ekonomi Topluluğu arasında imzalanan Ortaklık Antlaşması, Avrupa ülkeleriyle ilişkimizin temelini oluşturmuştur. 1996'da imzalanan Gümrük Birliği Antlaşması ise ilişkimizin dönüm noktasıdır.AB-Türkiye ilişkileri, 10-12 Aralık 1999'da Helsinki'de gerçekleştirilen zirvede Türkiye'nin adaylığının kabul edilmesiyle birlikte tam anlamıyla tam üyelik perspektifine oturmuştur. Bundan sonra Türkiye'nin AB üyesi olma yolundaki adımları sertleşmiş, kapsamlı reformları gerçekleştirmek için çalışmalara başlamıştır.Hazırlanan Uyum Yasası Paketleri, Türkiye İlerleme Raporları, Ulusal Programlar, AB Zirvelerinde alınan kararlar; Türkiye'yi bir adım daha AB'ne yaklaştırmıştır. Fakat zaman zaman yaşanan olumsuz gelişmeler, özellikle 1 Mayıs 2004'te on yeni ülkenin AB'ye katılması, uzun zamandır AB'ye girmek için çaba gösteren Türkiye'yi hayal kırıklığına uğratmıştır. 3 Ekim 2005 tarihinde Lüksemburg'da yapılan Hükümetler arası Konferans'ta alınan karar uyarınca, 20 Ekim 2005 tarihinde AB Katılım Müzakerelerimizin başlaması, Türkiye'yi yeniden umutlandırmış, İlişkilerimizin canlanmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The impact of II. World War, which was a turning point in human history, has always been remembered. This tragedy, which occured in Europe in XX. Century, has motivated European Countries and has caused them to start a new search. Europe has started economic unification particularly in order to foster foreign trade, ensure multiple equality in world trade, and established various organizations. The most significant and effective of them is Custom Union, which is performed among the members on the structure we call as European Union. Potential European Union?s seeds have been established by signing Paris Agreement (Germany, France, Italy, Belgium, Holland, Luxembourg) forming European Coal and Steel Community.Turkey is a country wanting to be a member of European Union and trying to acchieve this. Accordingly, Turkey demostrates determination towards being a contemporary European Union, by improving relations with Western Organizations, in Economic, Political, Cultural and Security fields. In 1963 Partnership agreement signed between Turkey and European Economic Community formed a basis of relations with European Countries, Custom Union Agreement signed in 1996, is a turning point of our relations.European Union -Turkey relations entered a literally full membership period, with acceptance of Turkey?s membership at Summit meeting in Helsinki in 10-12 December 1999, subsequently, Turkey?s steps have been determined to be a member of European Union started working in order to implement elaborate reforms.Adjustment Law Programs prepared, Turkey progress reports, national programs, decisions made at Summit meetings allowed Turkey to come closer to European Union, but occasional unfavoruble events, particularly ten new Countries participation in European Union, on May 1, 2004 , dissappointed Turkey, trying to enter European Union for along time. According to the decisions made in an intergovermental Conference in Luxembourg October 3, 2005. European Union participation negotiations in October 20, 2005 made Turkey optimistic and caused our relatişons to be fostered.